• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Mimo pandemii, nie rezygnują z rewitalizacji terenu po koksowni

Opublikowano: 27-04-2020 Źródło: UM Ruda Śląska

Mimo pandemii koronawirusa, nie zatrzymują się prace związane z rewitalizacją terenu po dawnej koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej. Obecnie trwa kluczowa faza inwestycji, polegająca na usunięciu zanieczyszczeń gruntu, powstałych w wyniku działalności zakładu. Jak mówi prezydent miasta Grażyna Dziedzic, „dzięki temu gleba i wody gruntowe nie będą już zagrażały środowisku oraz zdrowiu człowieka”.


Fot. UM Ruda Śląska Fot. UM Ruda Śląska
  • Prace rewitalizacyjne obejmują 5 ha
  • Rewitalizacja tego terenu pochłonie 21 mln zł
  • Budowa koksowni Orzegów rozpoczęła się w 1900 r.

Na terenie dawnej koksowni stwierdzono obecność metali ciężkich, cyjanków oraz różnych związków ropopochodnych. W ramach remediacji, czyli zabiegów polegających na usunięciu z gleby, ziemi i wód gruntowych substancji powodujących ryzyko, postanowiono wykorzystać kilka technologii: bioremediacji (usuwanie zanieczyszczeń za pomocą żywych mikroorganizmów), fitoremediacji (wykorzystywanie roślin w procesie oczyszczania). W Rudzie Śląskiej wykonawcy zastosują także bariery reaktywne, w których dochodzi do procesu geochemicznego między zanieczyszczoną substancją a materiałem wypełniającym barierę. Najważniejszą częścią zadania jest zneutralizowanie niebezpiecznych związków, które zalegają nie tylko w gruncie, ale i w wodach podziemnych. Dopiero po oczyszczeniu gruntu możliwa będzie realizacja zaplanowanej inwestycji, obejmującej m.in. utworzenie nowego założenia parkowego – mówi wiceprezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.

Fot. UM Ruda Śląska Fot. UM Ruda Śląska

Na liczącym 5 ha terenie po dawnej koksowni Orzegów w Rudzie Śląskiej powstanie ogólnodostępny teren zielony z alejkami, ławkami i ścieżką dydaktyczną, do tego odrestaurowane zostaną zabytkowe pozostałości byłego zakładu. W związku z pandemią koronawirusa prace prowadzone są pod rygorem sanitarnym. Zagrożenie spowodowane epidemią koronawirusa wymusiło na nas i na zespole projektowo-wykonawczym nowe sposoby działania. Żeby nie zwalniać tempa prac, odbywamy zdalne narady, a do oceny zaawansowania robót wykorzystujemy drona. Pomimo utrudnień, proces inwestycyjny przebiega jednak bez większych zakłóceń, a jego zaawansowanie widać gołym okiem - ustabilizowana konstrukcyjnie została już wieża węglowa, odtworzony jest dach obiektu, a także oczyszczono i pomalowano zbiornik smoły. Remontowana jest również bateria koksownicza, na której powstanie taras widokowy – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic.

Fot. UM Ruda Śląska Fot. UM Ruda Śląska

Rewitalizacja tego terenu pochłonie 21 mln zł, z czego 85% będzie pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wszystko ma być gotowe w 2021 r. Chcemy te tereny otworzyć dla mieszkańców, którzy zyskają kolejną zieloną przestrzeń. Dzięki rekultywacji będzie można z niej bezpiecznie korzystać. Dodatkowo poprzez zabezpieczenie zachowanych fragmentów budynków koksowni zadbamy o ocalenie historii tego miejsca – dodaje prezydent Grażyna Dziedzic.

Pierwsze prace przy budowie koksowni Orzegów rozpoczęły się w 1900 r. Trzy lata później powstała pierwsza 35-komorowa bateria pieców koksowniczych. Zakład przestał funkcjonować w 1976 r., a od 1987 r. obiekt objęty jest ochroną konserwatorską. Do dziś zachował się budynek wieży węglowej, ciąg komór pierwszej baterii koksowniczej wraz z odcinkiem drogi dojazdowej oraz zbiornik smoły.

Przeczytaj także: Roboty kafarowe na budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!