Jak podaje Urząd Morski w Gdyni, mimo trwającej pandemii postępują prace związane z realizacją inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Wykonawca zaprezentował materiał filmowy dokumentujący roboty, a UM przekazuje szczegóły dotyczące aktualnie prowadzonych prac.
Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Fot. UM w Gdyni
Obecnie trwają roboty kafarowe, polegające na pogrążaniu ścianki szczelnej nabrzeża południowego, a także prace pogłębiarskie i zasypowe. W miejscu, w którym powstaje kanał prowadzone są wykopy, a urobek z nich jest transportowany i hałdowany w południowej części przekopu. Zostanie wykorzystany do budowy obwiedni sztucznej wyspy.
Zakończyliśmy już budowę drogi dojazdowej do tymczasowego nabrzeża przeładunkowego – mówi Dominik Wróblewski, kierownik budowy konsorcjum NDI/Besix. To tu będą dostarczane drogą morską i rozładowywane transporty materiału koniecznego do realizacji projektu. Wykonujemy też prace związane z umocnieniem powstałej grobli. Wbiliśmy już pale pod podpory mostów południowego i północnego.
Tak jak we wszystkich innych aspektach działalności, zarówno naszej, jak i wykonawcy, wdrożone zostały wszelkie rekomendacje Głównego Inspektora Sanitarnego oraz innych organów państwowych – mówi kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni. I dodaje: aktualnie wykonawca przygotowuje projekty technologiczne dla śluzy, obudowy kanału żeglugowego oraz falochronu wschodniego.
Na budowie wykonano też m.in. prace elektryczne i techniczne, w tym prace bezwykopowe, które pozwolą na usunięcie kolizji w części południowej terenu objętego działaniami inwestycyjnymi. Wkrótce rozpocznie się usuwanie kolizji z liniami średniego napięcia.
Rozpoczynamy roboty kafarowe przy falochronie zachodnim – opowiada Jacek Szymański, dyrektor projektu z konsorcjum wykonawczego. Pogłębiamy też basen wodny. W tym trudnym czasie staramy się, przede wszystkim dbając o bezpieczeństwo naszych pracowników i podwykonawców, zapewnić im wszystkie możliwe środki ochrony i kontynuować zaplanowane roboty. Mamy środki dezynfekujące, środki ochrony osobistej. Pracujemy w dwóch zespołach, zmianowo, tydzień na tydzień.
Na budowie pracuje aktualnie około 150 osób, majacych do dyspozycji 40 jednostek sprzętowych. Z około 30 firm podwykonawczych zaangażowanych w tę budowę większość pochodzi z regionu.
O projekcie
Grafika: inzynieria.com
Aktualnie realizowana jest część I przedsięwzięcia, która obejmuje:
- budowę portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej;
- budowę kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć wraz ze stanowiskami oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego oraz oznakowaniem nawigacyjnym, budynkami technicznymi (wraz z instalacjami), parkingami, punktem widokowym, nowym układem drogowym z dwoma ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu, które umożliwiać będą przejazd nad kanałem przed śluzą i za śluzą, sieci elektroenergetycznych, teletechnicznych, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, ujęcia wody podziemnej;
- budowę sztucznej wyspy zlokalizowanej na Zalewie Wiślanym.
Oprócz wyżej wymienionych zadań trwają też prace związane z przebudową istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg (w zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje przeciwpowodziowe wałów ziemnych). Powstaną też niskie przystanie, ułatwiające dostęp do rzeki. W planach jest również budowa mostu obrotowego nad rzeką Elbląg w miejscowości Nowakowo z uwzględnieniem zmian układu drogowego. Powstanie także tor wodny na Zalewie Wiślanym.
Urząd Morski w Gdyni obecnie finalizuje dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na część II inwestycji, tj. na przebudowę rzeki Elbląg z umocnieniami brzegów i most w Nowakowie.
Całkowita długość nowej drogi wodnej wyniesie 22,88 km (w tym przejście przez Zalew Wiślany – 10,176 km; rzekę Elbląg – 10,381 km; pozostałe 2,323 km to odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego), a jej głębokość 5 m. Docelowo ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4–4,5 m, długości do 100 m oraz do 20 m szerokości. Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną ma zakończyć się w 2022 r.
Bądź na bieżąco! Wszystkie informacje na temat przekopu Mierzei Wiślanej znajdziesz tutaj
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.