• Grant otrzymał m.in. projekt monitorowania respiratorów
  • Wsparto także pomysł budowy turbin wiatrowych z elementów drewnianych
  • Firmom, które nie uzyskały dofinansowania, przyznano certyfikaty doskonałości

Innowacje przeciw pandemii

Wsparcie otrzyma 36 firm prowadzących pionierskie prace nad np. opracowaniem systemów monitorowania respiratorów (by ratownicy otrzymywali informacje o jakości wentylacji u pacjentów), stworzeniem platformy w zakresie przeciwciał w celu leczenia poważnych przypadków zakażenia czy zwiększeniem produkcji chusteczek do odkażania biologicznego.

139 spółkom walczącym z epidemią COVID-19, które nie otrzymały dofinansowania przyznano certyfikaty doskonałości COVID-19, która ma podkreślić wartość wniosków i ułatwić pozyskanie finansowania z innych źródeł.


Odbudowa europejskiej gospodarki

Projekty dofinansowane w ramach planu odbudowy Europy obejmują m.in. tworzenie wyższych i mocniejszych turbin wiatrowych wytwarzanych z modułów drewnianych, które obniżą koszty energii wiatrowej, a także opracowanie nowego systemu produkcji nawozów organicznych oraz rozwiązania wykorzystującego blockchain w dziedzinie zrównoważonych praktyk producentów w zakresie recyclingu. Dofinansowano 36 projektów, pozostałe 679 uznano za wartościowe i przyznano im certyfikaty doskonałości.

Rekordowa liczba wniosków

Ponieważ w marcu br. 4 tys. start-upów oraz małych i średnich firm wnioskowało o granty z programu „Akcelerator” EIC (to rekordowa liczba), a 1,4 tys. zaproponowała znaczące innowacje z zakresie zwalczania pandemii, zadecydowano o zwiększeniu finasowania o 150 mln EUR. Łączne środki przeznaczone na dofinansowanie wyniosły 314 mln EUR.

Wsparcie otrzymały firmy z 16 państw – 12 z nich to kraje unijne oraz Wielka Brytania, a trzy to państwa stowarzyszone.

Ogromny talent i przełomowe pomysły innowacyjnych przedsiębiorstw europejskich dają nam nadzieję. Zwiększone wsparcie dla Europejskiej Rady ds. Innowacji umożliwi uwolnienie ich potencjału, tak abyśmy mogli lepiej radzić sobie z koronawirusem i wspierać odbudowę gospodarki – powiedziała Marija Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży.

Przeczytaj także: Zamówienia publiczne w dobie pandemii koronawirusa