Budowa stałego połączenia - tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu - jest jednym z kluczowych projektów dla regionu. Jego szacunkowa wartość wynosi 115,6 mln euro, a przewidywany okres realizacji to lata 2009-2013. Według koncepcji, jaką wykonała dla Świnoujścia jedna z firm, tunel pod Świną miałby mieć 1.820 m długości i byłby wywiercony 12,5 m pod dnem cieśniny.

Minister transportu Jerzy Polaczek, który wziął udział w uroczystym podpisaniu umowy, mówił, że to ważne wydarzenie nie tylko dla samego Świnoujścia, ale i całego regionu, bo pozwoli lepiej skomunikować miasto z resztą kraju. Przypomniał, że na tę inwestycję, którą ujęto w programie "Infrastruktura i Środowisko" obejmującym lata 2007-2013, zapisano 110 mln euro. To dla Świnoujścia, dla jego mieszkańców, bardzo ważny moment, na który Świnoujście czekało 60 lat - powiedział po podpisaniu porozumienia Żmurkiewicz. Dodał, że w ciągu najbliższego roku GDDKiA opracuje studium wykonalności.

Żmurkiewicz dodał, że w 2009 roku powinien być rozstrzygnięty przetarg na budowę tunelu i inwestycja powinna ruszyć. Prezydent ma nadzieję, że w 2012 roku Świnoujście uzyska stałe połączenie z krajem. Porozumienie dotyczące budowy tunelu drogowego między wyspami Wolin i Uznam podpisano w sierpniu tego roku w resorcie transportu.

Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce leżącym na kilkudziesięciu wyspach, z których tylko trzy są zamieszkałe (Uznam, Wolin i Karsibór). Na wyspie Uznam znajduje się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi; mieszka tu 80 proc. mieszkańców Świnoujścia.

Wyspa Uznam, którą dzieli od stałego lądu cieśnina Dziwna, połączona jest z lądem dzięki dwóm przeprawom promowym. Ich roczny koszt utrzymania wynosi 23 mln zł; trzy czwarte tej kwoty pochodzi z budżetu samorządu lokalnego, a reszta - z budżetu państwa. W sezonie letnim z przeprawy promowej w Karsiborze korzysta dziennie 9 tys. aut.