Jak informuje ZWiK, przepompowywanie wody odbywa się na podstawie obowiązującego pozwolenia wodnoprawnego, które precyzyjnie określa zarówno dopuszczalne terminy prowadzenia prac, jak i warunki hydrologiczne, jakie muszą zostać spełnione. Zasilanie jeziora możliwe jest wyłącznie w okresie, gdy poziom wody w rzece Gunicy jest odpowiednio wysoki – stąd ograniczenie działań do końca kwietnia.

W sezonie 2023/2024, obejmującym okres od listopada do kwietnia, do Jeziora Głębokiego przepompowano ponad 900 tys. m³ wody, co stanowi istotny element stabilizacji bilansu wodnego zbiornika.

Gunica źródłem zasilania jeziora

Gunica to rzeka wypływająca z jeziora Świdwie, której bieg kończy się w Jasienicy koło Polic. W rejonie Tanowa zlokalizowany jest początek instalacji hydrotechnicznej zasilającej Jezioro Głębokie wodami tej rzeki. System tłoczny obejmuje rurociąg o średnicy 400 mm i długości około 8 km, wyposażony w pompę o mocy 55 kW i wydajności sięgającej 300 m³/h. Infrastruktura ta umożliwia kontrolowane i długofalowe uzupełnianie zasobów wodnych jeziora, szczególnie istotne w kontekście coraz częstszych okresów niedoboru opadów.

Stały element gospodarki wodnej Szczecina

Zasilanie Jeziora Głębokiego wodą z Gunicy to działanie realizowane przez ZWiK Szczecin cyklicznie, każdego roku, będące elementem lokalnej gospodarki wodnej i utrzymania właściwego poziomu wód w jednym z kluczowych zbiorników rekreacyjnych miasta.

Przeczytaj takze: Ruda Śląska z nowym programem rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej