• Drugi rok z rzędu Warszawa boryka się z awarią kolektora pod Wisłą
  • Konieczna jest budowa alternatywnego rozwiązania
  • Budowa pierwszej nitki pochłonie prawie 35,5 mln zł

Pod dnem Wisły, na głębokości minimum 7 m, zainstalowane zostaną nowe stalowe rurociągi o średnicy 1,2 m. Do budowy obu wykorzystana zostanie bezwykopowa metoda Direct Pipe. W przypadku pierwszej z planowanych nitek, trwa już przewóz na prawy brzeg Wisły elementów wiertnic i rur, odbywają się także prace przygotowawcze do budowy komór startowych oraz odbiorczych. Długość tego rurociągu wyniesie 700 m, koszt budowy to 35,5 mln zł.

Pierwsza nitka uruchomiona ma zostać na przełomie listopada i grudnia. Po oddaniu do użytku przejmie ścieki z tymczasowego rurociągu na moście pontonowym. W przypadku drugiej, umowa z wykonawcą powinna być podpisana na przełomie listopada i grudnia tego roku, a rurociąg do użytku ma zostać oddany w czerwcu 2021 r. 


Potem przyjdzie pora na budowę kolejnych przewodów, dzięki którym te nowe, pod Wisłą, zostaną połączone z zakładami Świderska oraz Farysa. Wykonawcę tego zadania mamy poznać wiosną 2021 r. Na tym jednak nie koniec, ponieważ cały ten układ, docelowo, ma stanowić alternatywny sposób transportu ścieków z lewej części Warszawy do Czajki. By tak się stało, do sierpnia 2022 r. na prawym brzegu powstanie następny kolektor – połączy oba systemy przesyłowe pod Wisłą z kanałem zbiorczym do przepompowni Nowodwory. W planie jest też remont kolektora do przepompowni Żerań. Umowa z wykonawcami tych robót ma być parafowana także wiosną 2021 r.

Awaria kolektora w Warszawie

Pod koniec sierpnia tego roku doszło do awarii systemu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy, pod Wisłą, do oczyszczalni Czajka. W efekcie, do momentu uruchomienia rurociągu tymczasowego (20 września), prowadzono zrzut ścieków nieoczyszczonych do Wisły. Podobne problemy wystąpiły w minionym roku, stąd potrzeba budowy alternatywnego systemu. Na usunięcie awarii istniejącego kolektora, znajdującego się w tunelu, którego część przebiega pod dnem rzeki, Warszawa ma 48 miesięcy.

Zobacz nasz serwis specjalny AWARIA KOLEKTORA W WARSZAWIE