Partnerzy portalu

Odpowiedzialność za gospodarowanie deszczówką w polskich miastach jest rozproszona

Opublikowano: 26-09-2018 Źródło: inzynieria.com

– W obliczu coraz bardziej gwałtownych zjawisk atmosferycznych prawidłowe gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi odgrywa większą niż dotychczas rolę i powinno być ze szczególną troską podejmowane przez odpowiednie służby. Pytanie tylko – które służby? Kto powinien być za to odpowiedzialny? – pytał dr inż. Tadeusz Rzepecki podczas III Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi, która odbyła się w dniach 11–13 września br. w Zakopanem. Prezes Tarnowskich Wodociągów sp. z o.o., przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, był moderatorem panelu dyskusyjnego pn. „Kto i w jakim zakresie powinien być odpowiedzialny za administrowanie, utrzymanie i rozbudowę infrastruktury związanej z gospodarowaniem wodami opadowymi i roztopowymi?”.


Od lewej: dr inż. Wojciech Szpakowski (Gdańskie Wody sp. z o.o.), Włodzimierz Dudlik (Aquanet SA), Wiesław Kalina (Urząd Miasta Poznania), Paweł Senderek (MPWiK S.A. w Krakowie), Jan Schwenk (Urząd Miasta Zakopane), dr inż. Tadeusz Rzepecki (Tarnowskie Wodociągi sp. z o.o., IGWP) – III Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi – panel dyskusyjny / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Od lewej: dr inż. Wojciech Szpakowski (Gdańskie Wody sp. z o.o.), Włodzimierz Dudlik (Aquanet SA), Wiesław Kalina (Urząd Miasta Poznania), Paweł Senderek (MPWiK S.A. w Krakowie), Jan Schwenk (Urząd Miasta Zakopane), dr inż. Tadeusz Rzepecki (Tarnowskie Wodociągi sp. z o.o., IGWP) – III Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi – panel dyskusyjny / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Jak wynika z wypowiedzi uczestników panelu, reprezentujących właścicieli lub zarządców infrastruktury deszczowej w wybranych polskich miastach, odpowiedzialność ta jest mocno rozproszona. Kompetencje związane z gospodarowaniem deszczówką są rozłożone na różne jednostki.

Gdańskie wody opadowe

W Gdańsku zadania są podzielone dość precyzyjnie: właścicielem sieci wodno-kanalizacyjnej jest Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna sp. z o.o. (GIWK), natomiast jej operatorem jest spółka Saur Neptun Gdańsk. W przypadku sieci kanalizacji deszczowej to – kolejno – miasto Gdańsk i Gdańskie Wody sp. z o.o.

Gdańsk radzi sobie w tym zakresie bardzo dobrze. To model, który warto powielać, bo stoi za nim 25-letnia historia. Historia pełna trudnych doświadczeń, ale i sukcesów – podkreślał dr inż. Tadeusz Rzepecki.

dr inż. Tadeusz Rzepecki (Tarnowskie Wodociągi sp. z o.o., IGWP) / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com dr inż. Tadeusz Rzepecki (Tarnowskie Wodociągi sp. z o.o., IGWP) / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Mimo to także stolica Trójmiasta boryka się  z problemami natury administracyjnej. Obecnie jednym z największych jest uregulowanie prawne zarządzania potokami w mieście. 

Zgodnie z nowym prawem wodnym kompetencje te pełni Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Staramy się to odwrócić na rzecz naszej spółki, bo potoki są integralną częścią miejskego systemu odwodnienia. Chcemy nimi zarządzać – mówił dr inż. Wojciech Szpakowski z Gdańskich Wód.

Od lewej: dr inż. Wojciech Szpakowski (Gdańskie Wody sp. z o.o.), Włodzimierz Dudlik (Aquanet SA, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi) / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Od lewej: dr inż. Wojciech Szpakowski (Gdańskie Wody sp. z o.o.), Włodzimierz Dudlik (Aquanet SA, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi) / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Deszczówka w Poznaniu

W Poznaniu kwestia gospodarowania wodami opadowymi jest jeszcze bardziej złożona. Jak wyliczał Wiesław Kalina, z-ca dyrektora ds. infrastruktury technicznej Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, ciekami zajmuje się Wydział Ochrony Środowiska, a rowami melioracyjnymi – Wydział Działalności Gospodarczej i Rolniczej. Jest jeszcze Wydział Transportu i Zieleni, któremu podlegają takie jednostki jak Zarząd Dróg Miejskich (ZDM) i Zarząd Zieleni Miejskiej, i wiele innych podmiotów. Spółka Aquanet współpracuje z Wydziałem Gospodarki Komunalnej w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków oraz kanalizacji ogólnospławnej, natomiast z ZDM w zakresie kanalizacji deszczowej.

Wiesław Kalina (Urząd Miasta Poznania) / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Wiesław Kalina (Urząd Miasta Poznania) / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Poznań dąży do ujednolicenia tego zarządzania. Tempo prac ostatnio przyspieszyło, została opracowana strategia, w której proponujemy dwa modele gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi. Pierwszy zakłada przekazanie zadań i kompetencji podmiotowi miejskiemu, drugi – podmiotowi trzeciemu, np. spółce Aquanet lub nowo utworzonej jednostce gminnej – wyjaśniał Wiesław Kalina.


W stolicy Wielkopolski trwają też rozmowy na temat odwodnienia miasta Poznania. Kwestia ta musi zostać unormowana, bo, jak dodawał Włodzimierz Dudlik z Aquanet SA., Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi, pobierane od mieszkańców opłaty za odprowadzanie deszczówki są symboliczne i nie są w stanie pokryć potrzeb w zakresie utrzymania infrastruktury deszczowej.

Włodzimierz Dudlik (AQUANET SA., Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi) / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Włodzimierz Dudlik (AQUANET SA., Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi) / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

To ważne, bo o ile przez lata walczyliśmy o to, żeby miasta nie zatopić, dziś Poznań przeżywa suszę. Do tej pory najniższy roczny opad zanotowaliśmy w 2003 r., kiedy mieliśmy zaledwie 410 mm opadu. Obawiam się, że w tym roku nie przekroczymy 300 mm – mówił.

Kanalizacja deszczowa w Zakopanem

Także w Zakopanem zarządzanie siecią kanalizacji deszczowej jest rozłożone na kilka jednostek. W zakresie własności i administrowania to Wydział Mienia i Nadzoru Właścicielskiego, a w kwestii utrzymania i konserwacji – Wydział Drogownictwa i Transportu. Jeśli chodzi o prace bieżące, czyli np. czyszczenie, to zadania te przejęła gminna spółka komunalna, natomiast w przypadku sieci odwodnienia, czyli obszarów odwodnienia dróg, w całości administratorem jest gmina  zarządca pasa drogowego, który ponosi koszty związane z konserwacją tych urządzeń – wyliczał Jan Schwenk, inspektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zakopane.

Jan Schwenk (Urząd Miasta Zakopane) / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Jan Schwenk (Urząd Miasta Zakopane) / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Zaznaczył przy tym, że w stolicy polskich Tatr problem z wodami opadowymi i roztopowymi jest nieco mniejszy niż w innych miastach z uwagi na spore spadki terenu.

Krakowska deszczówka

Jak z odpowiedzialnością za zarządzanie siecią kanalizacji deszczowej radzi sobie Kraków? Największe miasto Małopolski jest obecnie na etapie inwentaryzowania majątku, które jest konieczne zarówno dla samego zarządzania, jak i rozwoju sieci. Jeśli chodzi o problemy z wodami opadowymi i roztopowymi to, jak mówił Paweł Senderek, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie, są one bliźniacze względem Gdańska czy Poznania.

Paweł Senderek (wiceprezes MPWiK S.A. w Krakowie) / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com Paweł Senderek (wiceprezes MPWiK S.A. w Krakowie) / fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com

Aktualnie stoimy przed dylematem, czy właściwym podmiotem do eksploatacji kanalizacji deszczowej jest spółka wodociągowa, czy powinniśmy jednak – wzorem Gdańska –  powołać odrębny podmiot, który się tym zajmie. Osobiście skłaniałbym się do modelu gdańskiego, o ile tylko podmiot ten byłby odpowiedzialny za całą, a nie tylko część infrastruktury deszczowej w mieście – mówił.

O czym jeszcze dyskutowali uczestnicy wydarzenia?

Przeczytaj relację z III Konferencji GWOR

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!