Najbardziej negatywnym skutkiem nowego Prawa wodnego będzie, zdaniem lokalnych władz, drastyczny wzrost cen.
Fot. Pixabay
Nowe Prawo wodne to ustawa, nad którą obecnie pracuje resort środowiska. Po opublikowaniu kolejnej propozycji ustawy, stanowisko w tej sprawie zajęło m.in. miasto Częstochowa oraz Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych (OPOS).
Obawy przed wzrostem cen wody
Radni Częstochowy, a także przedstawiciele OPOS wyrazili sprzeciw wobec proponowanych zmian, skutkiem których, jak czytamy w oficjalnych komunikatach, będzie drastyczny wzrost cen.
Analiza zapisów projektu ustawy pozwoliła na wstępne wyliczenie przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A., które wykonuje na terenie Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie usługi z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, że możliwy najwyższy wzrost cen wody spowodowany tylko jednym czynnikiem tj. wzrostem opłat za pobór wód może wynieść 17,7%. Wartość ta w przeliczeniu na cenę to 0,69 zł/m3. Po doliczeniu tak wyliczonego kosztu poboru wód cena wody wynieść może 4,58 zł/m3. Dla jednostek użyteczności publicznej wzrost opłat to 24,17% czyli o 0,94 zł/m3, dla przemysłu - w zależności od rodzaju działalności - wzrost cen może mieścić się między 23,58% a 66,12%. Przy wzroście o 66,12% cena wyniesie 6,62 zł/m3, zamiast dotychczasowej – 3,99 zł/m3 – czytamy w komunikacie miasta Częstochowy.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.