Iwona Koza jako pełnomocnik będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie procesu organizacji Wód Polskich, które działalność rozpoczną od 1 stycznia 2018 r.  

Prawo wodne z podpisem prezydenta!

Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/2/49332,prawo-wodne-z-podpisem-prezydenta © inzynieria.com


Czym będą zajmować się Wody Polskie?

Wody Polskie będą jako państwowa osoba prawna realizowały politykę zlewniową gospodarowania wodami na każdym poziomie, tzn. na poziomie zlewni, regionu wodnego oraz dorzecza. W struktury nowego podmiotu zostaną włączone Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej oraz regionalne zarządy gospodarki wodnej. Wody Polskie będą wykonywały prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych stanowiących własność Skarbu Państwa, ale z wyłączeniem śródlądowych dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym – czytamy w komunikacie KZGW.

O nowym prawie wodnym

Przypominamy, że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zostało powołane tzw. nowym prawem wodnym. Ustawa wprowadza istotne zmiany w gospodarce wodnej, a także dostosowuje polskie przepisy do unijnej Dyrektywy 2000/60/WE z dnia 23 października 2000 r., czyli tzw. Ramowej Dyrektywy Wodnej.


Wśród kontrowersyjnych przepisów wprowadzonych przez ustawę wymienia się te dotyczące określania stawek za pobór wody. Zgodnie z nową ustawą wprowadzenie opłat za usługi wodne nie może stanowić podstawy do zmiany taryf, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, określonych na rok 2018 oraz rok 2019.

Zobacz informacje na temat tzw. nowego prawa wodnego [TUTAJ]

Na temat przepisów nowego prawa wodnego będą rozmawiać eksperci zgromadzeni na II Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi. Sprawdź szczegóły >>>