12 marca br. centralnemu regulatorowi, Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie, mają zostać przekazane wnioski taryfowe. W związku z, jak napisano w komunikacie, licznymi wątpliwościami branży wod-kan, jakie rodzi rozporządzenie w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie wystosowała pismo do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
Wnioski taryfowe – IGWP pisze do ministra. Fot. Skitterphoto/Pixabay
W liście Izba podkreśliła, że za niebezpieczny uznaje zapis zmieniający zasady naliczania amortyzacji. Podkreślono, że dla tych przedsiębiorstw wod-kan, w których znaczna część majątku została sfinansowana dotacjami, brak możliwości uwzględniania części odpisów amortyzacyjnych w kosztach stanowiących podstawę kalkulacji taryf może skończyć się wykazywaniem strat z prowadzonej działalności w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
Proponowane zapisy są sprzeczne z założeniami przyjętymi na etapie opracowywania wniosków o dofinansowanie, w szczególności z perspektywą 30-letnią – czytamy w liście.
Zaznaczono, że zapis o amortyzacji, jak i szereg innych rozwiązań, sprawiają, że rozporządzenie w takim kształcie będzie powodowało zmniejszenie nakładów na budowę sieci.
W połowie stycznia prezesem Wód Polskich został Przemysław Daca, który w trakcie swojej pierwszej konferencji prasowej zapowiedział przeprowadzenie audytu wszystkich jednostek należących do przedsiębiorstwa. Kontrola dotyczyć będzie zarówno zatrudnienia, jak i mienia Skarbu Państwa, nad którym Wody Polskie mają sprawować pieczę.
Strukturę Wód Polskich stanowią Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie (ZGW), a ponadto regionalne ZGW z siedzibami w: Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu; oraz zarządy zlewni i nadzory wodne.
9 stycznia br. komórki organizacyjne zajmujące się gospodarką wodną zostały przeniesione z Ministerstwa Środowiska (MŚ) do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻŚ).
TUTAJ MOŻNA PRZECZYTAĆ CAŁY LIST IGWP
Przeczytaj także: Teraz to MGMiŻŚ zajmuje się gospodarką wodną
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.