• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozporządzenie taryfowe: branża wod-kan ściga się z czasem

12 marca upływa termin złożenia wniosków o zatwierdzenie taryf


Opublikowano: 09-03-2018 Źródło: www.inzynieria.com, Wody Polskie

2 marca br. weszło w życie tzw. rozporządzenie taryfowe. Wśród przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych sprawa budzi sporo emocji, bo już 12 marca muszą one przedstawić odpowiednim oddziałom Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wnioski o zatwierdzenie taryf. Jak duże kontrowersje zrodziły nowe regulacje można było przekonać się w trakcie IV Forum Ochrony Środowiska, które w dniach 5–6 marca odbyło się w Warszawie.


Rozporządzenie taryfowe budzi ogromne kontrowersje. Fot. Pixabay Rozporządzenie taryfowe budzi ogromne kontrowersje. Fot. Pixabay

Z przedstawicielami przedsiębiorstw wod-kan spotkali się reprezentanci Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (MGMiŻS). Pytano m.in. o to, w jaki sposób powinny być składane wnioski o zatwierdzenie taryf oraz czy przedsiębiorstwa mogą rok po roku złożyć odrębne wielkości taryf. Wątpliwości było tak wiele, że prowadzący debatę kilkukrotnie musieli prosić o spokój.


Taryfa ma być jedna na trzy lata, nie [mogą to być] odrębne taryfy. Różne mogą być ceny i stawki opłat w poszczególnych interwałach 12-miesięcznych, ale taryfa jedna. Wzór wniosku taryfowego w rozporządzeniu mówi o okresie trzyletnim, czyli państwo nie wskazujecie konkretnych terminów. Termin wejścia w życie obowiązywania nowej taryfy jest uzależniony od decyzji organu regulacyjnego i od daty jej publikacji. Jeżeli zmieniacie państwo warunki ekonomiczne, możecie wystąpić z powtórnym wnioskiem – tłumaczyli przedstawiciele resortu.

Dopytywano także o sposoby wypełniania tabel. Najwięcej wątpliwości dotyczyło analiz ekonomicznych związanych z korzystaniem z wód (tabela I). Pytano także o środki trwałe, zysk niepodzielony i o to, który rok należy wziąć pod uwagę przy kalkulacji taryf


Apeluję o odrobinę wstrzemięźliwości dotyczącej opłat. Jeszcze nie wiemy, co będzie po 1 kwietnia – uspokajał Tadeusz Rzepecki, prezes Wodociągów Tarnowskich, jednocześnie Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie (IGWP). 1 kwietnia to termin rozpoczęcia przez Wody Polskie naliczania opłat zmiennych. Jesteśmy w trochę trudnej sytuacji, dlatego że musimy złożyć wnioski. Złożymy je pewnie na podstawie dotychczasowych sposobów opłat przez nas odprowadzanych. Nie mamy innych podstaw. Dobrze, by po 1 kwietnia był identyczny system, bo będzie wtedy zbieżny z naszymi wnioskami. Mamy prośbę o zwrócenie uwagi na sposoby rozliczania opłat zmiennych, bo powiedzmy, że stałe są klarowne – dodał.

Tadeusz Rzepecki, prezes Wodociągów Tarnowskich, Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. Tadeusz Rzepecki, prezes Wodociągów Tarnowskich, Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.

Jak napisano na stronie internetowej Wód Polskich, w strukturze PGW Wody Polskie na poziomie centralnym i w 11 Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej zostały wyodrębnione wydziały taryf, a pracownicy tych komórek zostali już przeszkoleni w zakresie rozpatrywania wniosków o zatwierdzenie taryf składanych przez przedsiębiorców.


Co ciekawe, dodano, że wniosek taryfowy określony w rozporządzeniu jest prosty i jego wypełnienie nie powinno sprawić kłopotów pracownikom przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Ci jednak mają przeciwne zdanie, czego dowodem były liczne pytania dotyczące zarówno treści rozporządzenia, jak i wzoru wniosku oraz wspomnianych już tabel, które należy do niego dołączyć.

Tzw. rozporządzenie taryfowe jest dokumentem syntetyzującym reguły dotyczące określania taryf i prowadzenia rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Zawiera także wzór wniosku o zatwierdzenie taryf. Zanim dokument wszedł w życie, przedstawiciele branży wod-kan postulowali o zmiany w projekcie. Dorota Jakuta, prezes IGWP, w liście do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, wprost stwierdziła, że „tak bezładnie opracowanego aktu prawnego w ciągu minionych 25 lat działalności Izby jeszcze nie było”.

Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie

Ostatecznie w projekcie uwzględniono niektóre postulaty Izby, w tym jeden z najważniejszych: dotyczący możliwości ujmowania amortyzacji w całości, niezależnie od źródeł finansowania środka trwałego. Jak podkreśla Izba, w powyższym zakresie, jak wynikało z bieżąco otrzymywanych informacji, uzgodnienia trwały do samego końca prac nad ostateczną treścią przepisów rozporządzenia.

Pełny tekst Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie określania taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków dostępne jest tutaj.

Przeczytaj także: IV Forum Ochrony Środowiska

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!