Nowe regulacje, wprowadzane do prawa wodnego przez parlamentarzystów, ograniczyć mają m.in. biurokrację dla podmiotów korzystających z usług wodnoprawnych i od których pobierane są opłaty. Senat, który 27 lipca br. obradował nad poprawkami mającymi znaleźć się w noweli prawa wodnego, nie zgłosił żadnych uwag, dlatego też ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Ustawa Prawo wodne zostanie znowelizowana. Fot. Pixel2013
Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 70 senatorów, czterech było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.
Nowelizacja przepisów to wynik półrocznego już stosowania w praktyce Prawa wodnego. Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia br. przepisami, funcjonowanie rozpoczęło Państwowe Gospodarstwo Wodne (PGW) Wody Polskie, które zmienić mają sposób gospodarowania wodami w naszym kraju: zarządzać zasobami i odpowiadać za inwestycje. Nowelizacja ma też odpowiadać na liczne głosy przedsiębiorców i instytucji współpracującymi z Wodami Polskimi.
Nowe przepisy precyzują definicje takie, jak np. przerzuty wodne czy stopnie wodne. W ustawie wskazano wprost, że należą one do kategorii budowli przeciwpowodziowych.
Ważną zmianą jest wprowadzenie nowego systemu poboru opłat. Dotychczas był to system kontroli. Teraz będzie to system kwartalnych deklaracji, które podmioty będą składały do Wód Polskich. Będzie to oświadczenie strony co do wysokości opłaty, co zmniejszy obciążenie po stronie przedsiębiorców w zakresie kontroli – tłumaczyła wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa. Do końca 2020 r. podmioty korzystające z usług wodnych będą składać Wodom Polskim oświadczenia, na podstawie, których będą ustalane opłaty za te usługi.
Ponadto, podmioty, które mają zawarte umowy z Wodami Polskimi, będą miały możliwość kontynuacji umów bez konieczności przeprowadzania przetargu.
Poza tym, opłaty za usługi wodne nie będą wnoszone, jeżeli ich wysokość ustalona przez Wody Polskie albo wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie przekroczy 20 zł. W takich przypadkach nie będzie obowiązku wysyłania podmiotom informacji o wysokości opłaty. Kwotę 20 zł przyjęto jako próg opłacalności wysyłania korespondencji w sprawie informacji o wysokości opłaty.
Dzięki nowym przepisom pozwolenia wodnoprawne wydawane będą nie na 20, a na 30 lat. Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej argumentował, że takie wydłużenie jest istotne przy takich inwestycjach, jak np. elektrownie wodne. Nie trzeba będzie mieć pozwolenia wodnoprawnego do lokalizowania tymczasowych (do 180 dni) obiektów budowlanych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią.
W ustawie zapisano też, że urządzenia wodne wykonane przez Wody Polskie na gruntach pokrytych śródlądowymi wodami płynącymi stanowią własność Skarbu Państwa.
Przeczytaj także: Największe oczyszczalnie ścieków w Polsce [ranking]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.