Ustawodawca podkreśla, iż nowe regulacje wykonywać mają prawo Unii Europejskiej. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przekazało, iż w nowym projekcie znaleźć się mają zapisy dotyczące przekazania uprawnień właścicielskich Skarbu Państwa względem śródlądowych dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, a stać ma się to w celu zapewnienia temu podmiotowi, który prowadzi samodzielną gospodarkę finansową, odpowiednich środków na wykonywanie tych kompetencji należy także przekazać wpływy uzyskiwane z tego tytułu do Wód Polskich.

 
Znowelizowane przepisy mają też umożliwić Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzenia kontroli gospodarowania wodami w przypadku podmiotów, które nie posiadają wymaganych prawem pozwoleń. Znalazł się też zapis o korekcie przepisów dot. naliczania opłaty stałej w przypadku hodowli ryb łososiowatych poprzez właściwe określenie jednostek miary w zakresie poboru wody.


Projekt nowelizacji, ma za zadanie wykonanie dyrektywy unijnej 2017/845/UE, która wymaga nowelizacja ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne w zakresie zmieniającym przepisy określające zawartość wstępnej oceny stanu środowiska wód morskich.

Więcej na temat ustawy Prawo wodne przeczytasz TUTAJ.

Przeczytaj także: Wody Polskie inwestują w badania jakości wody