Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o żegludze śródlądowej. Nowe regulacje mają usprawnić zapowiadaną przez rząd reformę urzędów żeglugi śródlądowej. Zakłada ona m.in. redukcję ich liczby z ośmiu do trzech. Nowela jest konsekwencją wprowadzenia nowego prawa wodnego.
Znowelizowana ustawa o żegludze śródlądowej wejdzie w życie we wrześniu br. Fot. Maksimilian / Shutterstock
Zgodnie z nowymi przepisami centralne urzędy żeglugi śródlądowej będą zlokalizowane w Bydgoszczy, Szczecinie oraz Wrocławiu. Pozostałe istniejące jednostki (w Gdańsku, Giżycku, Kędzierzynie-Koźlu, Krakowie i Warszawie) zostaną przekształcone w delegatury. Będą one ustanowione dla centralnych urzędów. Wyjątek stanowi Szczecin – urząd został wyodrębniony przede wszystkim z powodu specyfiki funkcjonującej administracji, zakładającej wykonywanie niektórych zadań wyłącznie przez dyrektora Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie. To m.in. takie kompetencje jak obsługa systemu usług informacji rzecznej (RIS) czy prowadzenie bazy informacji o statkach, ich załogach oraz o stanie dróg wodnych śródlądowych.
Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej planuje również zmiany finansowo-księgowe oraz kadrowe – zatrudnionych ma zostać dodatkowo 30 osób.
Jak dodała Anna Moskwa, wiceminister w resorcie, zmiany są konieczne m.in. z uwagi na wejście w życie nowego prawa wodnego, które nakłada częściowo na urzędy żeglugi śródlądowej obowiązki dotyczące projektowania, nadzoru i realizacji inwestycji.
Nie bez znaczenia miał być też raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK), wykazujący, iż administracja żeglugi śródlądowej jest słabo dofinansowana i doposażona.
Przeczytaj także: Rozbudowa Systemu Informacji Rzecznej na Dolnej Odrze z unijnym wsparciem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.