Rada Ministrów zatwierdziła zmiany w prawie wodnym. Celem jest przede wszystkim dostosowanie polskich przepisów do unijnej dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych.
Fot. Jodocos/Adobe Stock
W noweli m.in. uproszczono procedury, w tym wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków, a także sprawozdawcze związane z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Uregulowano też kwestię powiązania KPOŚK z wieloletnimi planami rozwoju modernizacji urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych.
W nowych przepisach doprecyzowano też np. obowiązki gmin m.in. w zakresie ewidencjonowania gospodarowania nieczystościami ciekłymi, w tym z przydomowych oczyszczalni. Poza tym uzupełniono zapisy dotyczące funkcjonowania systemu obsługi ścieków dowożonych do oczyszczalni specjalnym taborem, w zależności od wielkości aglomeracji, z której pochodzą.
Inna ze zmian polega na tym, że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie będzie mogło prowadzić działalność gospodarczą także w zakresie innych odnawialnych źródeł energii niż tylko elektrownie wodne.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem części przepisów, które zaczną obowiązywać po 12 miesiącach od ogłoszenia.
KE skarży się na Polskę
W lutym tego roku Komisja Europejska (KE) zagroziła wniesieniem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciwko Polsce w związku z niewywiązywaniem się przez nasz kraj z wymagań dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków. Tłumacząc, Komisja przypomniała m.in., że wymogi dyrektywy powinniśmy spełniać od 2015 r., tymczasem ponad 1000 aglomeracji nie posiada systemu zbierania ścieków komunalnych, przez co odprowadzane są one, bez oczyszczenia, do rzek czy jezior.
W odpowiedzi Ministerstwo Infrastruktury podkreśliło, że Polska do 2020 r. zainwestowała 80 mld zł w realizację Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Dodało także, że problem dotyczy wielu krajów, a wyroki za niespełnienie dyrektywy otrzymały m.in.: Hiszpania, Francja, Belgia, Włochy, Holandia, Szwecja, Cypr i Węgry.
Przeczytaj także: Tysiąc aglomeracji nie odbiera ścieków. KE składa skargę na Polskę
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.