Woda kopalniana na poziom 500 m trafia poprzez rurociąg z pompowni głównego odwodnienia poziomu 720 m. Na poziomie 500 m zanieczyszczenia ulegają sedymentacji w chodnikach wodnych, następnie pompy zanurzeniowe, właśnie poprzez automatyczną stację filtracyjną, dostarczają wodę do zbiorników wody czystej. Z nich woda, na potrzeby technologiczne dołowych urządzeń produkcyjnych, przesyłana jest na poziomy 500 m, 690 m i 720 m.

Stacja ASF/G spełnia kilka funkcji: filtra, odmulnika, sita zabezpieczającego, zabezpieczenia zainstalowanych urządzeń przed zanieczyszczeniami, urządzenia kontrolno-pomiarowego przepływającej wody. Pracą stacji steruje się poprzez urządzenia IT lokalnie lub z powierzchni kopalni ze stanowiska dyspozytorskiego.


Jak napisano w komunikacie, działanie stacji polega na automatycznym, zwrotnym czyszczeniu szczelinowych elementów filtracyjnych umieszczonych wewnątrz obudowy. Czyszczenie stacji inicjowane jest automatycznie poprzez sterownik oraz układ pomiarowy, który przetwarza informacje o różnicy ciśnień przed i za stacją filtracyjną, ilości przepływającego medium, jak i pracy pomp zanurzeniowych, zasilających zbiorniki wody czystej. Sygnałem wywołującym cykl płukania jest określony poziom spadku ciśnienia lub okres czasu pomiędzy cyklami płukania.

Dzięki odzyskiwaniu wody kopalnianej eliminowane są postoje w kopalni i awarie spowodowane dostaniem się nieczystości do urządzeń dołowych.

Przeczytaj także: Pierwsze takie drążenie szybu w Polsce