• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Polacy wymyślili sposób na odzysk wody z prania

Opublikowano: 27-08-2019 Źródło: Politechnika Warszawska
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Zgodnie z danymi Organizacji Narodów Zjednoczonych, na świecie z roku na rok zapotrzebowanie na wodę pitną będzie rosło. Do 2030 r. ma przekroczyć o 40% jej zasoby. Z tego powodu bardzo ważne jest oszczędne i odpowiedzialne korzystanie z wody. Polsko-niemieckie konsorcjum, w skład którego wchodzą m.in. naukowcy z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej, znalazło sposób na recykling wody w pralniach przemysłowych.


Fot. Kratol/Pixabay Fot. Kratol/Pixabay
  • Wykonano już dwa badania w warunkach rzeczywistych
  • Jakość odzyskanej wody jest dobra
  • Prace prowadzone są w ramach międzynarodowego projektu REWARD

Zgodnie z wyliczeniami konsorcjum, w pralniach przemysłowych do wyprania 1 kg tekstyliów zużywa się nawet 10 litrów wody. W pralniach, które dziennie piorą 15 ton tekstyliów (zwłaszcza pościeli hotelowej i szpitalnej, odzieży roboczej i szpitalnej), dzienne zużycie wody sięga nawet 150 tys. litrów, zaś zużycie środków piorących (piorące, zmiękczające, wybielające) około 90 kg. Powstaje zatem duża objętość ścieków zanieczyszczonych tymi chemikaliami, ale również wszystkim tym, co na pranych tekstyliach było – tłumaczy dr hab. inż. Maciej Szwast, który kieruje pracami zespołu z Politechniki Warszawskiej.


Konsorcjum do odzysku wody z prania wykorzystuje filtrację membranową oraz indukcję dipoli. W filtracji membranowej wykorzystujemy nasze własne membrany mikro-/ultrafiltracyjne – są to materiały filtracyjne (trochę coś na wzór sitka) o otworach na poziomie ułamków (nawet setnych części) mikrometra. Przez membranę przepływa woda wraz z rozpuszczonymi w niej związkami, w tym środkami piorącymi. Natomiast zatrzymywane są elementy, które są większe niż pory (otwory) w membranie – czyli w szczególności cząstki stałe tworzące brud, a także tłuszcze i białka (w szczególności tworzące micele ze środkami piorącymi) – wyjaśnia dr hab. inż. Maciej Szwast.

Fot. archiwum projektu REWARD, źródło: Politechnika Warszawska

Fot. archiwum projektu REWARD, źródło: Politechnika Warszawska

Odzyskaną w taki sposób wodę można ponownie użyć do prania. Wykonano już dwa badania w prawdziwej pralnicy przemysłowej. Pokazały, że nasza metoda oczyszczania jest skuteczna. Dodatkowe badania, prowadzone zgodnie z niemieckimi normami przemysłu pralniczego, dowiodły, że jakość prania nie pogorszyła się podczas stosowania wody zregenerowanej w stosunku do jakości prania z wykorzystaniem wody świeżej. Główny cel projektu – odzysk wody – został zatem zrealizowany – mówi dr hab. inż. Maciej Szwast, dodając: Oczywiście, w takiej technologii powstaje strumień ścieków, ale nie jest to już 150 tys. litrów dziennie, tylko na przykład 10–20 tys.

Obecnie konsorcjum, w ramach tego samego projektu, prowadzi prace nad recyklingiem środków piorących.

Przeczytaj także: Czy w Polsce może zabraknąć wody?

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe