• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

10 najpiękniejszych wież ciśnień w Polsce

Ranking


Opublikowano: 01-09-2019 Źródło: inzynieria.com, wiezecisnien.eu, Wikipedia, it.tarnow.pl, MWiK Bydgoszcz, nowydwormaz.pl, UM Wrocław

Wieże ciśnień w Polsce powstawały przez dziesiątki lat. Z biegiem czasu zostały one jednak niemal zupełnie wyparte przez nowocześniejsze rozwiązania. Obecnie funkcjonują przede wszystkim jako awaryjne źródła wody, a część zaadaptowano choćby na obiekty użyteczności publicznej, jak np. wieże widokowe. Zobaczcie ranking 10 najpiękniejszych wież ciśnień w Polsce.


Fot. Wieże ciśnień w Polsce Sander/Adobe Stock Fot. Wieże ciśnień w Polsce Sander/Adobe Stock
  1. Wieża ciśnień w Tarnowie (osiedle Jasna)

Fot. it.tarnow.pl Fot. it.tarnow.pl

Wieża ciśnień budowana na przełomie lat 70. i 80. XX w, zaprojektowana na Politechnice Warszawskiej. Konstrukcję wieży wykonano ze stali o wysokości 37 m. Zbiornik wody (pojemność 3000 m3) o kształcie torusa (opony) wsparto na 24 słupach o średnicy zewnętrznej 28 m (usztywnionych na czterech poziomach pierścieniami) i przekroju poprzecznym 8 m. Obiekt jest własnością Tarnowskich Wodociągów i nadal funkcjonuje – jako rezerwuar wody oraz element stabilizujący ciśnienie w sieci wodociągowej.

  1. Wieża ciśnień w Gliwicach (ul. Sobieskiego)

Fot. Bazie/Wikimedia Fot. Bazie/Wikimedia

Wieża ciśnień budowana w latach 1905–1908 (niektóre źródła mówią, że zbudowana w 1918 r.). To budynek o wysokości 50 m i kształcie zwężającego się ku górze walca. Posiada zbiornik o pojemności około 3600 m3. W 1985 r. wieżę całkowicie wycofano z eksploatacji.

  1. Wieża ciśnień w Białymstoku

Fot. Mariag36/Adobe Stock Fot. Mariag36/Adobe Stock

Budowana w latach 1923–1925. Obiekt ma 42 m wysokości, w głowicy zamontowano zbiornik o pojemności 450 m3. Wieża pierwotną funkcję spełniała do końca pierwszej połowy XX w. W 1978 r. wpisano ją do rejestru zabytków.

  1. Wieża ciśnień zakładu karnego we Wronkach

Fot. Roweromaniak/Wikimedia Fot. Roweromaniak/Wikimedia

Wieża ciśnień budowana w 1893 r. jednocześnie z zakładem karnym. Ma 30 m wysokości, sześć kondygnacji, a jej obwód wynosi 8,8 m. Cztery pompy tłokowe zaprojektowano w podpiwniczeniu: były napędzane ręcznie przez 12 więźniów, którzy pracowali przez 6-7 godzin dziennie, zmieniając się co 15 min. W taki sposób wodę tłoczono do zbiornika o pojemności 61 m³, znajdującego się w głowicy. W 2002 r. wieżę wpisano do rejestru zabytków.

  1. Wieża ciśnień w Płocku

Fot. Klisek/Wikimedia Fot. Klisek/Wikimedia

Wieża ciśnień zbudowana w 1894 r. To ośmioboczny, pięciopiętrowy budynek. Na najwyższej kondygnacji umieszczono zbiornik o pojemności „7 tys. wiader”. Wieża jest najdalej na wschód wysuniętym zabytkowym budynkiem Starego Miasta. Długo była jedną z najwyższych budowli w Płocku. Uszkodzona w trakcie obu wojen światowych. Obecnie mieści się w niej restauracja.

  1. Wieża ciśnień w Gołdapi

Fot. Tomek Goździewicz/Wikimedia Fot. Tomek Goździewicz/Wikimedia

Wybudowana w 1905 r., ma 46,5 m wysokości oraz siedem kondygnacji. Zbiornik miał pojemność 250 m3. W 1986 r. doszło do pęknięcia zbiornika, po czym wieżę wyłączono z eksploatacji. W 1991 r. wpisano ją do rejestru zabytków. Obiekt wyremontowano w latach 2008-2009. Obecnie pełni funkcję punktu widokowego, jest jednym z najwyższych punktów Gołdapi.

  1.  Wieża ciśnień w Piszu

Fot. Emptywords/Wikimedia Fot. Emptywords/Wikimedia

Wybudowana w 1907 r. Jej całkowita wysokość wynosi 38 m. Wewnątrz hełmu znajdował się zbiornik o pojemności 100 m3. W 1992 r. wieżę wyłączono z eksploatacji, 15 lat potem została wpisana do rejestru zabytków, a w 2013 r. odrestaurowana. Obecnie znajduje się w niej punkt widokowy oraz restauracja.

  1. Wieża ciśnień w Bydgoszczy

Fot. Pit1233/Wikimedia Fot. Pit1233/Wikimedia

Budowana w latach 1899-1900. Ma 45 m wysokości i cztery kondygnacje. Pierwotnie znajdował się w niej zbiornik wodny o pojemności 1260 m³, umieszczony w wykuszu szerszym od trzonu wieży. Od początku pełniła również funkcję punktu widokowego. Powyżej pomostu obserwacyjnego znajduje się stroma wieżyczka z sześcioma oknami facjatowymi i iglicą. Po II wojnie światowej taras widokowy został zamknięty. Główną funkcję wieża pełniła do 1990 r., kiedy to ostatecznie wyłączono ją z eksploatacji. Obecnie należy do spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy, znajduje się w niej muzeum historii bydgoskich wodociągów.

  1. Wieża ciśnień we Wrocławiu (przy al. Wiśniowej)

Fot. UM Wrocław
Fot. UM Wrocław

Wieża ciśnień budowana w latach 1903-1904 wg projektu Karla Klimma. Ma 62 m wysokości, 20 m szerokości i 13 poziomów. Budynek od samego początku łączył funkcje wodociągową i turystyczną (galeria widokowa). W przeszłości zbiornik wody znajdował się w podpartej na dziewięciu filarach ośmiobocznej części nakrytej dachem namiotowym. Środkowy słup zawierał dawniej wodociąg. Wieża wpisana do rejestru zabytków w październiku 1978 r. Obiekt jeszcze do połowy lat 80. XX wykorzystywano w systemie wodociągów miejskich. Obecnie na samej górze jest punkt widokowy.

  1. Wieża w twierdzy Modlin - najstarsza i najpiękniejsza wieża ciśnień

Fot. nowydwormaz.pl Fot. nowydwormaz.pl

Wieża ciśnień zbudowana została prawdopodobnie w 1847 r. To neogotycki obiekt powstały wewnątrz dziedzińca koszarowego na planie koła. To budynek dwukondygnacyjny, otoczony filarami utrzymującymi sklepienie nad zbiornikiem wodnym. Przestrzenie pomiędzy filarami zadaszono, tworząc wnęki, w których umieszczono wylewki wody (ciepłej oraz zimnej). Na drugim piętrze, na potężnych filarach, umieszczono zbiornik o 3 m wysokości i 12,5 m średnicy. Nie znamy daty, kiedy wieża przestała pełnić swoją główną funkcję.

Zobacz także: Najstarsze firmy wod-kan w Polsce

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane
1 Komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

  • Avatar
    Barba Kupczyk Opublikowano: 16-12-2019 00:10:38
    Piękne te Wieże, poznajcie te z Rybnika : https://rybnik-moje-miasto.blogspot.com/