Podczas trzynastej imprezy organizowanej po raz pierwszy przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie do programu włączono konferencje tematyczne. Salon Wodociągi-Kanalizacja został zorganizowany w formie otwartego forum, w którym udział mógł wziąć każdy zwiedzający targi. Skupiono się na tematach związanych z ustawodawstwem oraz problemami formalnoprawnymi, z którymi borykają się na co dzień zakłady wod-kan oraz branżowi wykonawcy. Równie ciekawym forum było spotkanie zorganizowane pt. "Standardy w branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Korzystajmy z doświadczeń innych", podczas którego mieliśmy możliwość zapoznania się z międzynarodowymi doświadczeniami fachowców z Niemiec, Włoch, Holandii oraz Anglii. Statuetki Grand Prix to nagrody przyznawane przez IGWP podczas uroczystej gali w Filharmonii Bydgoskiej. W tym roku do konkursu zgłosiło się 19 firm z 21 wyrobami. Komisja w składzie:
• Wojciech Jassak - przewodniczący,
• Halina Staszkiewicz - członek,
• Adam Jończyk - członek,
• Barbara Jakubczak - sekretarz,
wyłoniła trzy produkty:
• "Przenośny miernik wielogazowy typ GasHunter", zgłoszony przez firmę ALTER S.A. z Tarnowa Podgórnego. Jest to przenośny miernik czterogazowy, przeznaczony do jednorazowego pomiaru od jednego do czterech mediów gazowych (gazy wybuchowe, palne, toksyczne lub tlen). GasHunter jest szczególnie preferowany ze względów na konieczność zachowania bezpieczeństwa w działalności firm wodociągowych.
• "Separator tłuszczu KESSEL Euro D+S z systemem Schredder-Mix firmy KESSEL Sp. z o.o. z Warszawy. Służy on do eliminacji tłuszczów ze ścieków. Posiada możliwość samoczyszczenia. Nie emituje uciążliwych zapachów.
• Rozwiązanie pt. "Zintegrowany system informatyczny wspomagający zarządzanie przedsiębiorstwem wod-kan", zgłoszone przez Unisoft Sp. z o.o. z Gdyni. Jest to system zmierzający do zintegrowania procesów zarządzania przedsiębiorstwem wod-kan, skutecznie wdrażany w wielu firmach. Nagrodę Polskiej Fundacji Zasobów Naturalnych za "Kompaktową przydomową oczyszczalnię ścieków typu SBR" otrzymała: Aqua-Champ SK 02 firmy EMUNDS + STAUDINGER GmbH z Hückelhoven-Baal, Niemcy. Jak na większości targów, tak i w Bydgoszczy nagrodzono najciekawsze ekspozycje. Najciekawsze stoiska zaprezentowały firmy:
• Hobas System Polska Sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej,
• Hydro-Vacuum S.A. z Grudziądza,
• Fabryka Armatury Hawle Sp. z o.o. Koziegłowy. Miłym akcentem było również przyznanie przez organizatorów specjalnej nagrody dla jubilata - firmy Wavin Metalplast, który działa na rynku już 50 lat.
Jeżeli impreza będzie się tak dalej rozrastać, to organizatorzy będą musieli pomyśleć o nowej lokalizacji, gdyż już w tym roku było dość tłoczno i niejednokrotnie brakowało miejsc parkingowych, zarówno dla wystawców, jak i zwiedzających. Ale problemów z rozrastającą się imprezą można gospodarzom tylko pozazdrościć.