Jak informuje Ministerstwo Środowiska, głównym celem nowelizacji jest „(…)uzupełnienie transpozycji do krajowego porządku prawnego postanowień Ramowej Dyrektywy Wodnej oraz pozostałych dyrektyw dotyczących gospodarki wodnej”.

Resort środowiska poinformował, że w nowelizacji Prawa wodnego uwzględniono precyzyjne wytyczne odnośnie planowania w gospodarowaniu wodami. Takie plany będą teraz przyjmowane w formie rozporządzenia Rady Ministrów.

Nowością w ustawie jest wprowadzenie dokumentu zwanego planem utrzymania wód – dokumentu prawa miejscowego, który odnosił się będzie do regionu wodnego,  przygotowywanego i aktualizowanego przez właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej. Plan ma być uzupełnieniem innych strategicznych dokumentów „wodnych”.

Doprecyzowano także pojęcia „powódź” „dobry potencjał ekologiczny” czy „dobry stan wód”. Stworzono także ramy prawne, które umożliwią skoordynowanie działań przeciwpowodziowych z realizacją celów środowiskowych i ochroną przyrody.

Jak poinformował wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, nowelizacja jest początkiem zmian porządkujących gospodarkę wodną.