Nowe Prawo wodne to ustawa, nad którą obecnie pracuje resort środowiska. Po opublikowaniu kolejnej propozycji ustawy, stanowisko w tej sprawie zajęło m.in. miasto Częstochowa oraz Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych (OPOS).

Obawy przed wzrostem cen wody

Radni Częstochowy, a także przedstawiciele OPOS wyrazili sprzeciw wobec proponowanych zmian, skutkiem których, jak czytamy w oficjalnych komunikatach, będzie drastyczny wzrost cen.

Analiza zapisów projektu ustawy pozwoliła na wstępne wyliczenie przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego S.A., które wykonuje na terenie Związku Komunalnego Gmin ds. Wodociągów i Kanalizacji w Częstochowie usługi z zakresu zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków, że możliwy najwyższy wzrost cen wody spowodowany tylko jednym czynnikiem tj. wzrostem opłat za pobór wód może wynieść 17,7%. Wartość ta w przeliczeniu na cenę to 0,69 zł/m3. Po doliczeniu tak wyliczonego kosztu poboru wód cena wody wynieść może 4,58 zł/m3. Dla jednostek użyteczności publicznej wzrost opłat to 24,17% czyli o 0,94 zł/m3, dla przemysłu - w zależności od rodzaju działalności - wzrost cen może mieścić się między 23,58% a 66,12%. Przy wzroście o 66,12% cena wyniesie 6,62 zł/m3, zamiast dotychczasowej – 3,99 zł/m3czytamy w komunikacie miasta Częstochowy.