Przedstawiciele miejskich przedsiębiorstw wodociągowych i kanalizacyjnych oraz firm z branży wod-kan rozmawiali o kwestiach związanych z bezpieczeństwem dostaw wody
Fot. inzynieria.com
Szeroko rozumiane kwestie związane z bezpieczeństwem branży wodno-kanalizacyjnej w Polsce były tematem przewodnim Zachodniej Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji, która już po raz 13. została zorganizowana we współpracy sześciu firm z branży – Amiantit Poland sp. z o.o., AVK Armadan sp. z o.o., BLEJKAN S.A., Fusion Polska sp. z o.o., Hufgard Polska sp. z o.o. oraz Złote Runo sp. z o.o. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem sprawowało Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego, a patronat medialny pełnił m.in. kwartalnik „Inżynieria Bezwykopowa”. W tegorocznej konferencji udział wzięło około 120 przedstawicieli branży.
Jak zapewnić bezpieczeństwo dostaw wody?
Bezpieczne dostawy wody do odbiorców to cel nadrzędny działalności wszystkich przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z całego kraju. Nie może zatem dziwić fakt, że uczestnicy konferencji podzielili się doświadczeniami na tej płaszczyźnie, analizując również metody stosowane w krajach Europy Zachodniej.
Podstawą prawidłowego działania każdego systemu wodociągowego jest system monitoringu jakościowego wody, na co szczególną uwagę zwróciła Dorota Mikołajczyk z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Gdyni.
Zwrócono również uwagę na to, że w celu zapewnienia najwyższej jakości dostarczanej wody, poza sprawnie działającym systemem monitoringu, konieczne jest również odpowiednie przygotowanie przedsiębiorstw do sytuacji wyjątkowych, takich jak skażenia wody, pożary czy też ataki terrorystyczne.
Dostarczanie wysokiej wody okazuje się szczególnym wyzwaniem dla dużych aglomeracji, co podkreślił Piotr Ziętara, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie. W przypadku dużych miast miejskie przedsiębiorstwa muszą bowiem uwzględniać nie tylko dużą migrację ludności, ruch turystyczny, ale także duże inwestycje budowlane, podczas realizacji których zużywane jest bardzo dużo wody.
Jak się okazało, wśród najważniejszych wyzwań stojących przed branżą wod-kan w Polsce, jest zapewnienie odpowiedniej jakości wody w okresie gwałtownych opadów deszczu, a także w czasie jej niedoborów, powodowanych suszą. Bezpiecznie działający system wodociągowy, to system, który zapewnia ciągłość w dostawach wody przez cały rok, także w okresie suszy – podkreślała Klara Ramm-Szatkiewicz, członek prezydium Eurpean Federation of National Associations of Water and Wastewater Services (EurEau).
Co ponadto?
Tradycją Zachodniej Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągów i Kanalizacji są wykłady specjalne, które cieszą się szczególną popularnością wśród uczestników wydarzenia. W tym roku gościem specjalnym był prof. Jerzy Bralczyk, który mówił o tym, jak w sposób naturalny mówić o tematach trudnych. Udzielił również rad dotyczących wystąpień publicznych. Uczestnicy konferencji mogli wziąć udział również w Olimpiadzie wodociągowców.
Prof. Jerzy Bralczyk. Fot. inzynieria.com
Na zakończenie drugiego dnia spotkania zorganizowano uroczystą kolację, którą swoim występem uświetnił Mariusz Kałamaga.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.