W Henrysinie (gmina Zakroczym, woj. mazowieckie) została oddana do użytku nowa stacja uzdatniania wody. Za realizację projektu o wartości ponad 2,8 mln zł odpowiedzialna była firma Skanska.

Nowy obiekt, działający bezobsługowo, powstał w miejscu starego, który został rozebrany. W ramach realizacji przedsięwzięcia powstały również obiekty towarzyszące – dwukomorowy zbiornik na wodę uzdatnioną, zbiornik na wodę surową oraz zbiornik na wody popłuczne. Modernizację przeszły także studnie głębinowe. 

Nowoczesne technologie

Na zbiorniku wody surowej umieściliśmy aerator kaskadowy – urządzenie, które napowietrza wodę w celu wstępnego utlenienia i usunięcia związków żelaza i manganu. Zastosowanie aeratora kaskadowego sprawia też, że oczyszczona woda nie jest intensywnie nasycona tlenem, dzięki temu, przedostając się już do rurociągu, nie niszczy jego błony biologicznej, co może być niekorzystne dla zdrowia ludzi. Kolejna technologia to instalacja dozowania nadmanganianu potasu. Specjalna pompa ze zbiornikiem do chemikaliów będzie dozować ten roztwór i przyczyni się do lepszego wpracowania się filtrów na usuwanie manganu. Do redukcji zanieczyszczeń mechanicznych, barwy, mętności oraz związków żelaza i manganu służyć będą filtry ciśnieniowe – wyjaśnia Anita Sobańska, kierownik projektów, Skanska.