Projekt opłat za usługi wodne. Sprawdź stawki
W rozporządzeniu ustawodawca wyjaśnia, że zgodnie z zasadą określoną w art. 9. Ramowej Dyrektywy Wodnej, gospodarowanie wodami powinno być realizowane na zasadzie zwrotu kosztów usług wodnych. Oznacza to, że podmioty korzystające z nich, w szczególności pobierające wody podziemne lub powierzchniowe, wprowadzające ścieki do wód lub do ziemi, powinny ponosić opłaty za usługi wodne.
W uzasadnieniu czytamy, że opłaty będą uiszczane w formie stałej i zmiennej. Prawo wodne określa wysokość górnych stawek opłaty za usługi wodne, zarówno w formie opłaty stałej, jak również opłaty zmiennej. Rozporządzenie określa zaś wysokość jednostkowych stawek opłaty za usługi wodne, zarówno w formie opłaty stałej, jak również opłaty zmiennej - podaje legislator.
W jaki sposób będzie naliczana opłata stała? Za maksymalną ilość m/s pobranej wody powierzchniowej lub podziemnej, jaka została ustalona w pozwoleniu wodnoprawnym, oraz za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, a także za odprowadzanie wód opadowych do wód z otwartych lub zamkniętych systemów kanalizacji deszczowej służącej do odprowadzania opadów atmosferycznych.
Celem wprowadzenia opłaty stałej jest określenie rzeczywistych potrzeb podmiotów korzystających z wód w ramach usług wodnych. Będzie to miało wpływ na racjonalizację zarządzania zasobami wodnymi - podano w uzasadnieniu.
ROZPORZĄDZENIE - TUTAJ SPRAWDZISZ NOWE STAWKI ZA USŁUGI WODNE
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.