Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy (MWiK) przygotowują się do bezwykopowej renowacji kanałów deszczowych w 23 zlewniach o długości 90,3 km. Jak powiedział nam Marek Jankowiak, rzecznik prasowy MWiK, właśnie trwa analiza wniosków złożonych w ramach przetargu. Póki co, nie znamy jednak jeszcze daty ogłoszenia wykonawcy.
Bydgoszcz: bezwykopowa renowacja 90 km kanałów deszczowych. Fot. Diego Torres/Pixabay
W ramach realizacji tego zadania zamawiający bierze pod uwagę skorzystanie z dwóch bezwykopowych metod renowacji: CIPP (ang. Cured in Place Pipe) oraz krótkich modułów rurowych (KMR). Ponadto mają zostać przeprowadzone czyszczenie kanałów deszczowych oraz inspekcja telewizyjna kanałów.
Inwestycje podzielono na trzy części. Pierwsza dotyczy dzielnic: Fordon, Brdyujście, Śródmieście, Bocianowo, Bielawy, Oś. Leśne i Zawisza. Druga obejmuje: Skrzetusko, Bielawy, Oś. Leśne, Zawisza, Bartodzieje, Osowa Góra, a trzecia: Jary, Błonie, Wilczak, Szwederowo, Górzyskowo, Biedaszkowo, Kapuściska, Babia Wieś, Śródmieście, Stare Miasto.
Prace mają skończyć się do 31 grudnia 2020 r. - takie też terminy w swoich wnioskach złożyły zainteresowane otrzymaniem zamówienia podmioty. Każda z ofert została podzielona na wspomniane trzy zadania. Propozycje złożyły: firma Instbud; konsorcjum: BLEJKAN, Terlan, Mazur; konsorcjum: Teco i Polaqua oraz samodzielnie przedsiębiorstwo Per Aarsleff Polska.
Zamawiający zastrzegł sobie, że szansę otrzymania tych zadań mają tylko takie przedsiębiorstwa, które nie wcześniej niż w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wykonały renowację metodą bezwykopową co najmniej 1000 m przewodów o średnicach wewnętrznych minimum DN300 z wykorzystaniem metody CIPP, w tym co najmniej 500 m z wykorzystaniem rękawa z włókna szklanego.
Ponadto, jak czytamy w instrukcji dla wykonawców, wszelkie materiały i urządzenia użyte w przekazanej przez zamawiającego dokumentacji, służą określeniu standardu i mogą być zastąpione innymi materiałami o parametrach technicznych, użytkowych, jakościowych, funkcjonalnych i walorach estetycznych nie gorszych, przy uwzględnieniu prawidłowej współpracy z pozostałymi materiałami.
Na realizację całej inwestycja MWiK zamierza przeznaczyć niemal 122 mln zł.
Praca zespołowa
Polskie miasta mają różne doświadczenia w gospodarowaniu wodą opadową i roztopową. O rozwiązaniach wdrożonych na terenie m.in. właśnie Bydgoszczy rozmawiali eksperci podczas II Konferencji pn. „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi”, która we wrześniu odbyła się w Zakopanem.
W Bydgoszczy budowa systemu gospodarowania wodą zaczęła się od dokładnej inwentaryzacji w 2004 r. Dzięki temu dziś miasto może pochwalić się realizacją kompleksowego projektu uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej. O sukcesie działań podejmowanych i realizowanych w Bydgoszczy zdecydowała praca całego zespołu, a także doświadczenie firmy – mówił w Zakopanem Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK.
Teraz miasto przystępuje do kolejnego etapu prac, których celem jest stworzenie sprawnego systemu gospodarowania wodą opadową. Na terenie Bydgoszczy jest 587 km kanalizacji deszczowej.
Zapraszamy na konferencję CIPP Technology Days, która odbędzie się w dniach 11-12 stycznia 2018 r. w Gdańsku - ZAREJESTRUJ SIĘ już dziś!
Przeczytaj także: Bielsko-Biała. Renowacja magistrali wodociągowej w technologii CIPP
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.