Zadanie w Greiz polegało na renowacji kanału o przekroju jajowym 700/1050 mm i długości 250 m. W Bremerhaven kanały były większe, a odcinek przeznaczony do renowacji dłuższy – 800/1200 mm i 437 m długości. Prace także wykonywano w technologii CIPP (ang. Cured in Place Pipe) – w obu przypadkach instalowano wykładziny o strukturze filcowej, nasączane żywicami poliestrowymi i utwardzane gorącą wodą.

Firma ze Szczecina obecnie realizuje również inny zagraniczny kontrakt - w stolicy Łotwy, Rydze, w ulicach Firsa Sadovnikova oraz Jekabpils, prowadzi renowację przewodów kanalizacyjnych o łącznej długości wynoszącej około 1200 m. Te prace też odbywają się w technologii CIPP.

W najbliższym czasie BLEJKAN zamierza jeszcze bardziej zaangażować się w działania poza Polską. Co prawda, mijający rok był słabszy pod względem kontraktów zagranicznych, jednak wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach pracy w krajach sąsiednich, nadbałtyckich czy nawet w Rumunii będzie sporo. Jak podkreśla prezes firmy Jakub Blejsz, ubieganie się o pozyskanie kontraktów w ramach zamówień publicznych poza Polską wiąże się m.in. z posiadaniem odpowiednich certyfikatów potwierdzających możliwość stosowania konkretnych technik i technologii. To samo dotyczy pracowników.

Dla firm z Polski są to spore utrudnienia, gdyż pozyskanie takich certyfikatów zajmuje minimum rok. Dlatego obecnie prace realizowane są we współpracy z partnerami zagranicznymi, jednak staramy się o to, by docelowo móc samodzielnie funkcjonować również w innych krajach - mówi Jakub Blejsz.

Więcej o renowacji kanalizacji w Niemczech i na Łotwie przeczytasz w najnowszym wydaniu kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa”.

Zapraszamy również na konferencję CIPP Technology Days, która odbędzie się w dniach 11-12 stycznia 2018 r. w Gdańsku - ZAREJESTRUJ SIĘ już dziś!

Przeczytaj także: Firma z Polski prowadzi renowację kanalizacji w Rydze