The Lesotho Highlands Water Project to międzynarodowy projekt realizowany w partnerstwie przez rządy Lesotho i Republiki Południowej Afryki. Jego celem jest regulacja rzeki Oranje poprzez budowę tam i zbiorników retencyjnych, a także budowę odpowiedniej infrastruktury wodociągowej. Porozumienie ws. jego realizacji podpisano w 1986 r. 

Umowa zawarta z MSKC opiewa na 74,2 mln USD. W ramach kontraktu zaprojektowany zostanie tunel o długości około 38,2 km i średnicy 5,2 m. Transportowana nim będzie woda ze zbiornika Polihali (region Mokhotlong) do zbiornika Katse, na wypadek konieczności przesyłu wody do południowoafrykańskiej sieci wodociągowej. Wykonawca będzie musiał przygotować komplet dokumentów potrzebnych do ogłoszenia przetargu.


Budowa tunelu rozpocząć się ma w 2020 r., a zakończyć w 2024 lub w 2025 r. Podczas drążenia tunelu wykorzystane zostaną maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) oraz tradycyjne metody górnicze.

Lesotho buduje infrastrukturę od ponad 30 lat

Nowy tunel to część drugiej fazy dużego projektu infrastrukturalnego. Fazę pierwszą ukończono w 2003 r. – dzięki inwestycjom poczynionym przez agencję rozwoju woda dostarczana jest już do południowoafrykańskiego regionu Gauteng, a także wykorzystywana do zasilania hydroelektrowni (również zbudowanej w ramach projektu), produkującej prąd dla Lesotho.


Dzięki fazie drugiej zabezpieczone zostaną dostawy wody, które obecnie plasują się na poziomie 780 mln m3 rocznie, a wzrosnąć mogą do ponad 1,27 mld m3 rocznie.

Planowana jest budowa nie tylko tunelu, ale też dwóch tam (49,5 m oraz 163,5 m wysokości) i zbiornika Polihali, a także tamy (101 m wysokości) i elektrowni szczytowo–pompowej Kobong wraz z siecią tuneli wielkośrednicowych (11,5 m) o łącznej długości 6,3 km. Planowano zakończyć realizację fazy drugiej projektu w 2024 r., jednak termin ten uzależniony jest m.in. od zakończenia budowy tunelu. Ewentualne oddanie tunelu do użytku w 2025 r. opóźni finalizację projektu o co najmniej rok. 

Budowa tuneli będzie jednym z zagadnień poruszanych podczas III Konferencji Budownictwo Podziemne, która odbędzie się w kwietniu br. w Warszawie.

Przeczytaj także: Z lądu do Atlantyku: tunelowanie na budowie elektrowni