Wodociągi pochwalić się m.in. zamontowaniem układu zraszaczy zamgławiających preparatem neutralizującym substancje złowonne w rejonie kanału, systemem dezodoryzacji w budynku stacji zlewczej dla ścieków dowożonych, systemem dozowania środków wiążących siarkowodór w punkcie zlewnym, hermetyzacją zagęszczaczy grawitacyjnych osadu, hermetyzacją obiektów Stacji Termicznej Utylizacji Osadów, zabudową krat gęstych oraz krat rzadkich z ujęciem powietrza złowonnego. Zakupiono również przenośne czujniki wskazujące rozkład stężeń siarkowodoru w kanalizacji. 

Podjęto decyzję o ocenie skali uciążliwości zapachowej i wypracowaniu dalszych rozwiązań, które mają stanowić kontynuację prowadzonych do tej pory działań, organizując w tym celu m.in. konsultacje z przedstawicielami społeczności lokalnej. Następnie powzięto decyzję o konieczności:

  • doboru metod pomiarowych dla substancji odorowych;
  • pozyskiwania danych pogodowych (wiatr, wilgotność);
  • identyfikacji źródeł odorów w systemie gospodarki ściekowej;
  • analizie przyczyn powstawania odorów w kanalizacji pod kątem jakości ścieków i ich dostawców;
  • doboru optymalnych metod dezodoryzacji dla poszczególnych typów obiektów i specyfiki powstających odorów.

W celu poznania przyczyn oddziaływania oczyszczalni ścieków Płaszów na okoliczne tereny, przeanalizowane zostaną wyniki badań zlecone przez Wodociągi Miasta Krakowa specjalistom z Katedry Technologii i Ekologii Wyrobów Uniwersytetu Ekonomicznego.

Badania ankietowe i sensoryczne pomogą określić czas, intensywność i miejsca występowania uciążliwości zapachowych – podały Wodociągi. Uważnej analizie poddane zostaną także spostrzeżenia i uwagi mieszkańców nieruchomości zlokalizowanych w pobliżu oczyszczalni. Jak informuje krakowskie przedsiębiorstwo wodociągowe, badania zakończą się w kwietniu 2018 r., a ich wyniki posłużą do ustalenia technologii oraz parametrów technicznych urządzeń do dezodoryzacji obiektów oczyszczalni ścieków Płaszów .