Wieloletni Plan Inwestycyjny na lata 2018–2022, przyjęty przez Wodociągi Miasta Krakowa, zakłada wydanie niemal 5 mln zł na ograniczenie uciążliwości zapachowej. Długofalowe działania z tym związane, które podejmuje spółka, mają na celu ograniczenie oddziaływania oczyszczalni ścieków Płaszów na bezpośrednie otoczenie
Wodociągi Miasta Krakowa wydadzą miliony na dezodoryzację. Fot. Wodociągi Miasta Krakowa
Wodociągi pochwalić się m.in. zamontowaniem układu zraszaczy zamgławiających preparatem neutralizującym substancje złowonne w rejonie kanału, systemem dezodoryzacji w budynku stacji zlewczej dla ścieków dowożonych, systemem dozowania środków wiążących siarkowodór w punkcie zlewnym, hermetyzacją zagęszczaczy grawitacyjnych osadu, hermetyzacją obiektów Stacji Termicznej Utylizacji Osadów, zabudową krat gęstych oraz krat rzadkich z ujęciem powietrza złowonnego. Zakupiono również przenośne czujniki wskazujące rozkład stężeń siarkowodoru w kanalizacji.
Podjęto decyzję o ocenie skali uciążliwości zapachowej i wypracowaniu dalszych rozwiązań, które mają stanowić kontynuację prowadzonych do tej pory działań, organizując w tym celu m.in. konsultacje z przedstawicielami społeczności lokalnej. Następnie powzięto decyzję o konieczności:
- doboru metod pomiarowych dla substancji odorowych;
- pozyskiwania danych pogodowych (wiatr, wilgotność);
- identyfikacji źródeł odorów w systemie gospodarki ściekowej;
- analizie przyczyn powstawania odorów w kanalizacji pod kątem jakości ścieków i ich dostawców;
- doboru optymalnych metod dezodoryzacji dla poszczególnych typów obiektów i specyfiki powstających odorów.
W celu poznania przyczyn oddziaływania oczyszczalni ścieków Płaszów na okoliczne tereny, przeanalizowane zostaną wyniki badań zlecone przez Wodociągi Miasta Krakowa specjalistom z Katedry Technologii i Ekologii Wyrobów Uniwersytetu Ekonomicznego.
Badania ankietowe i sensoryczne pomogą określić czas, intensywność i miejsca występowania uciążliwości zapachowych – podały Wodociągi. Uważnej analizie poddane zostaną także spostrzeżenia i uwagi mieszkańców nieruchomości zlokalizowanych w pobliżu oczyszczalni. Jak informuje krakowskie przedsiębiorstwo wodociągowe, badania zakończą się w kwietniu 2018 r., a ich wyniki posłużą do ustalenia technologii oraz parametrów technicznych urządzeń do dezodoryzacji obiektów oczyszczalni ścieków Płaszów .
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.