Prace trwały pół roku, ich przeprowadzenie kosztowało 7,5 mln zł. Dzięki tym środkom wybudowano liczącą ponad 12 km długości sieć wodociągową, łączącą Czerniewice z Wołuszewem. Dodajmy, że wcześniej – w styczniu br. – Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ciechocinku zakończyło budowę 2-kilometrowej sieci wodociągowej z Wołuszewa.

Ponadto w ramach inwestycji prowadzonej przez Toruńskie Wodociągi powstały cztery duże zbiorniki: dwa w Czerniewicach i dwa w Wołuszewie.


Jak czytamy w komunikacie, zbiorniki zapewnią spore rezerwy wody i tym samym realizowanie dostaw bez przerw w ilościach potrzebnych i wymaganych przez Ciechocinek.

Założono, że minimalny poziom dostaw to średnio 1200–1400 m3 wody na dobę.

Zadanie wykonała grudziądzka firma Inżbud, projektantem było toruńskie biuro Melbud.

Dotychczas Ciechocinek pobierał wodę z własnego ujęcia w Siarzewie oraz ujęcia w Kuczku. Zasoby w Siarzewie są coraz mniejsze i w perspektywie kilku lat mogą się wyczerpać – mówi, cytowany w komunikacie, burmistrz Leszek Dzierżewicz.

W komunikacie podano, że dostawy z Kuczka nie zaspokajały potrzeb Ciechocinka, zwłaszcza latem zdarzało się, że w uzdrowisku brakowało wody. Teraz w przypadku zamknięcia jednego z ujęć jesteśmy w pełni bezpieczni – twierdzi burmistrz.

Poinformowano, że woda z Czerniewic zawiera od 208 do 250 mg/l węglanu wapnia w porównaniu do 425 mg/l w ostatnich próbkach z Kuczka – ciechocinianie mieli narzekać na twardość wody z dotychczasowych ujęć.

Umowę na dostawę wody z Czerniewic podpisano na 10 lat.

Toruńskie Wodociągi, poza Toruniem, obsługują także m.in. gminę Lubicz, Wielką Nieszawkę, Złąwieś Wielką, miasto Inowrocław, gminę Obrowo, Łysomice. Z wielu gmin spółka odbiera także ścieki.

Przeczytaj także: Największe oczyszczalnie ścieków w Polsce [ranking]