Działalność badawcza dr. hab. inż. prof. nadzw. PCz Macieja Mrowca obejmuje przede wszystkim rozwój innowacyjnych konstrukcji zbiorników, jak i metod obliczania wymaganej pojemności urządzeń retencyjnych, jednak w kręgu jego zainteresowań naukowych znajdują się również systemy kanalizacyjne i oczyszczania ścieków.

Podczas swojego wystąpienia badacz zaprezentuje wady i zalety systemów kanalizacji ogólnospławnej i rozdzielczej. Skupi się także na aspektach oddziaływania na środowisko oraz przeanalizuje wpływ tych systemów na działanie oczyszczalni ich ścieków.

Opracowanie kompletnego systemu zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi to zagadnienie, które w Polsce traktowane jest z coraz większą powagą zarówno przez właścicieli i zarządców infrastruktury, jak i przez instytucje, które decydują o rozdysponowaniu środków finansowych na realizację koniecznych inwestycji – mówi Paweł Kośmider, przewodniczący konferencji. 

Zainteresowane strony, aby móc wywiązać się z obowiązku opracowania systemu, nieustannie muszą aktualizować swoją wiedzę, m.in. w zakresie aktualnych wytycznych prawnych, finansowania, dobrych praktyk czy dostępnych technologii. W odpowiedzi na tę potrzebę zorganizowana została trzecia już edycja konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi.

Wśród najważniejszych zagadnień programowych znajdą się takie tematy, jak: gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi jako warunek konieczny; finansowanie inwestycji; wytyczne regulatora w odniesieniu do wód opadowych; zrównoważone gospodarowanie wodami pochodzącymi z nawierzchni pasów drogowych; zielono-niebieska infrastruktura; sposoby rozdziału ścieków komunalnych i deszczowych; dobre praktyki na przykładzie już zrealizowanych, jak i wdrażanych projektów w polskich miastach. 

Ponadto w trakcie konferencji, w ramach nowej formuły, zorganizowane zostaną warsztaty poświęcone kwestii zbudowania systemu poboru opłat za deszczówkę. Kolejną nowością będzie wręczenie nagród TYTAN w obszarach: Produkt roku oraz Projekt roku.

Więcej informacji nt. konferencji GWOR znajdziesz na stronie www wydarzenia.

Przeczytaj także: Branża wod-kan wiele już osiągnęła. Najtrudniejsze jednak przed nią