Podczas konferencji podano, iż ponad 30% odwołań od decyzji regionalnego zarządu Wód Polskich, które są rozpatrywane w drugiej instancji, pochodzi właśnie z woj. zachodniopomorskiego.

Do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie wpłynęły 133 wnioski. 72 z nich jest już zatwierdzonych (stan na 29 sierpnia) i w większości przypadków obowiązują. Dla pozostałych wniosków wydano decyzję negatywną, w tym do organu II instancji wpłynęło 29 odwołań od negatywnych decyzji szczecińskiego oddziału Wód Polskich – relacjonował Michał Kaczmarek, rzecznik prasowy zarządu. Dodał, że powodem niezatwierdzenia taryf były przede wszystkim błędy formalne lub nieuzasadnione wzrosty cen opłat za wodę.


Daca zaapelował do samorządów i firm wod-kan, by nie podwyższały opłat za wodę i ścieki. Podejmowane są próby scedowania na mieszkańców wysokich kosztów funkcjonowania poszczególnych przedsiębiorstw – mówił, dodając, iż niektóre samorządy próbują wykorzystać sytuację i zrzucić na Wody Polskie odpowiedzialność za podwyżki.

Według Wód Polskich wysokie koszty za usługi wodne wynikają z przeszacowanych (już zrealizowanych) inwestycji, które wymagały zaciągnięcia wysokich kredytów.

Przeczytaj także: Jak finansowane są przedsięwzięcia modernizacyjne w branży wod-kan?