Jak wyliczono, taka ilość energii wystarczyłaby, żeby ogrzać i zapewnić prąd dla tysiąca domów w ciągu całego roku. Wyprodukowana w oczyszczalni ścieków w Nowym Sączu energia elektryczna i cieplna pochodzi z odnawialnego źródła energii, jakim jest biogaz. Gaz ten powstaje w procesie fermentacji osadów ściekowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu do atmosfery trafia rocznie mniej dwutlenku węgla, bo spala się mniej nawet o trzy tysiące ton węgla energetycznego – mówi dr inż. Józef Ciuła, wiceprezes spółki Sądeckie Wodociągi.


Na tym jednak nie koniec, bo spółka zamierza produkować jeszcze więcej energii. Na ten rok zaplanowała wymianę urządzenia, które z biogazu wytwarza energię elektryczną i ciepło. Chce kupić nowy zespół kogeneracyjny o wyższej mocy wytwórczej. Po tej zmianie oczyszczalnia ścieków w Nowym Sączu będzie w pełni samowystarczalna energetycznie.

Ponadto na Rynku w Nowym Sączu funkcjonuje stacja ładowania pojazdów elektrycznych, która także jest własnością Sądeckich Wodociągów. Spółka ma cztery samochody napędzane energią elektryczną. Stacja ładowania pojazdów jest zasilana także energią elektryczną wytwarzaną w oczyszczalni ścieków. Energia ta wprowadzana jest do sieci energetycznej – dodaje Józef Ciuła.

Przeczytaj także: Największe oczyszczalnie ścieków w Polsce [ranking]