W Warszawie, w dniach 15–16 kwietnia br., odbyło się V Forum Ochrony Środowiska. Udział w nim wzięli przedstawiciele głównie branży wodno-kanalizacyjnej. Jednym z haseł wydarzenia było „Nowoczesne przedsiębiorstwo WOD-KAN 5.0”. – Skąd takie hasło? Stąd, że wszystkie założenia, które wynikały z rewolucji 4.0, mamy już za sobą, przed nami już tylko wyzwania przyszłości. A stać nas na wiele – podczas otwarcia drugiego dnia Forum powiedziała Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” (IGWP), organizatora spotkania.
Dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów i jednocześnie przewodniczący Rady IGWP, oraz Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” . Fot. Quality Studio
Dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów i jednocześnie przewodniczący Rady IGWP, podkreślił, że w trakcie ostatnich kilkunastu lat polskie przedsiębiorstwa wod-kan przeszły prawdziwą rewolucję. W tej chwili to w Polsce jest centrum wiedzy na temat wodociągów i kanalizacji w Europie. Kiedyś jeździliśmy do krajów zachodnich, żeby nauczyć się czegoś. Dzisiaj bardzo często to do nas przyjeżdżają przedstawiciele firm zachodnich, żeby zobaczyć, jak to u nas działa. Innowacje, nowe instalacje, nowe rozwiązania… To wszystko mamy w Polsce na naprawdę światowym poziomie – stwierdził Tadeusz Rzepecki.
Stało się tak m.in. dzięki kilku miliardom złotych, przekazanym wodociągowcom, z marszu, z branży odpadowej, która, jak powiedział Tadeusz Rzepecki, nie była przygotowana do absorbcji tych środków. Wydaje się, szokująca wielkość. Tymczasem wszystko okazało się dobrze wydane i przygotowane, wszystko dało się zrobić. Byliśmy elastyczni. Oczywiście, różnice w naszej branży są bardzo duże, ale myślę, że jesteśmy w stanie poświęcić ten czas mniejszych nieco inwestycji na pracę organizacyjną, u podstaw, abyśmy podciągali wszystkich tych, którzy są na nieco niższym poziomie – dodał Tadeusz Rzepecki.
Przewodniczący rady IGWP w trakcie Forum Ochrony Środowiska podkreślił, że ogromnym atutem polskich przedsiębiorstw wod-kan jest umiejętność elastycznego przygotowania się do zmieniających się warunków. Mamy zespoły ludzi, którzy potrafią reagować na wiele nowych wyzwań – zapewnił.
Tadeusz Rzepecki powiedział, że w trakcie najbliższych lat firmy powinny pracować nad unowocześnieniem produkcji, poprawą jakości wody oraz jakości oczyszczania ścieków. Ale nie tylko.
Mamy coraz większe wyzwania dotyczące nowoczesnych technologii. Informatyka, już nie mówię, że rozwija się, ona pędzi. Internet rzeczy pokazuje coraz większe możliwości, wejdzie do naszego życia codziennego w przedsiębiorstwach bardzo szybko. To wymaga ogromnych zmian organizacyjnych, także wymiany pokoleniowej – mówił, dodając:
W naszych zespołach jest coraz więcej ludzi młodych, coraz więcej informatyków, coraz więcej osób z otwartymi głowami, niezwykle ambitnych, doskonale operujących językami, przygotowanych organizacyjnie. W tym roku musimy iść w kierunki, które pozwalają na oszczędność energii. Wiemy, jak wielkie zamieszanie w naszych przedsiębiorstwach zrobiły ostatnie problemy z ceną energii elektrycznej. W tym zakresie musi zrobić bardzo wiele. Potrzebujmy środków, ale wiemy, co i jak należy wykonać.
Przeczytaj także: V Forum Ochrony Środowiska (relacja)
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.