W ramach konkursu na stanowisko prezesa rozpatrywane będą kandydatury tylko takich osób, które m.in. posiadają wykształcenie wyższe i co najmniej 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikającym z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, a także doświadczenie zdobyte w ramach pełnienia funkcji członka zarządu lub rady nadzorczej.

Kandydat na prezesa musi także znać zasady funkcjonowania i zarządzania spółką prawa handlowego oraz zasady nadzoru właścicielskiego, w szczególności spółek handlowych z udziałem jednostek samorządu terytorialnego.

O stanowisko prezesa nie może z kolei ubiegać się osoba, która m.in. jest zatrudniona przez partię polityczną czy pełni funkcję z wyboru w zakładowej organizacji związkowej lub zakładowej organizacji związkowej spółki z grupy kapitałowej. Aktywność społeczna lub zarobkowa kandydata nie może rodzić konfliktu interesów wobec działalności PWiK.


Po zakwalifikowaniu do dalszego etapu konkursu, z każdym kandydatem komisja przeprowadzi rozmowę. Oceniana będzie znajomość m.in. ustroju prawnego, działalności spółek prawa handlowego oraz zagadnień związanych z gospodarką wodno-kanalizacyjną. Kandydat będzie zobowiązany do przedstawienia wizji rozwoju, ogólnego planu funkcjonowania i zarządzania PWiK w Przemyślu.

PWiK sp. z o.o. w Przemyślu obsługuje blisko 70 tys. odbiorców z terenu miasta i gmin ościennych. W ostatnich latach spółka, w dużej mierze dzięki funduszom unijnym, m.in. zmodernizowała oczyszczalnię ścieków i zakład uzdatniania wody, a także przebudowała jaz piętrzący na rzece San. Obecne plany będą realizowane w ramach projektu pod nazwą „Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie miasta Przemyśla”.

Przeczytaj także: Susze nie znają granic, będą coraz częstsze [wywiad]