• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nowatorski sposób posadowienia włazów i krat

Opublikowano: 09-05-2019 Źródło: Saint-Gobain PAM

Włazy kanałowe, stanowiące wejście do studni rewizyjnych lub komór podziemnych instalacji technologicznych, bardzo często stanowią zagrożenie dla kierowców, ponieważ nie są usytuowane we właściwy sposób wysokościowo w stosunku do poziomu nawierzchni jezdni. Należy je modernizować i montować tak, aby ani nie wystawały, ani w krótkim czasie nie zapadły się.


Poziomowanie włazu Rexess 2. Fot. Saint-Gobain PAM Poziomowanie włazu Rexess 2. Fot. Saint-Gobain PAM

Choć o zapadaniu się włazów mówi się wiele, do tej pory nie udało się znaleźć odpowiedniego rozwiązania na szeroką skalę. Być może lekarstwem na tę bolączkę okaże się nowy system posadowienia włazów i krat INSTALL PLUS firmy Saint-Gobain PAM, świeżo zaprezentowany na polskim rynku.

Ta metoda instalacji włazów jest już powszechnie stosowana w Wiekiej Brytanii (to tam została opracowana i opatentowana), a w naszym kraju po raz pierwszy zaimplementowano ją 30 kwietnia br. w Piekarach Śląskich, montując właz Rexess 2. Realizacji podjęła się firma KomunalSystem.

Właz Rexess 2 i system posadowienia włazów Install Plus. Fot. Saint-Gobain PAM Właz Rexess 2 i system posadowienia włazów Install Plus. Fot. Saint-Gobain PAM

System pomaga instalatorom poprawnie zainstalować właz za pierwszym razem, ułatwia poziomowanie i osadzanie ramy włazu, oszczędza czas na miejscu budowy, zmniejsza koszty i zakłócenia ruchu oraz minimalizuje ilość odpadów, dzięki bardziej wydajnemu wykorzystaniu materiałów – wymienia zalety metody producent. Co najistotniejsze, system zapewnia poprawne dopasowanie włazu do powierzchni drogi, a do jego wykorzystania nie są wymagane specjalistyczne narzędzia

Z czego składa się ten system? Wyróżniają go specjalnie zaprojektowane nylonowe wkładki, umieszczane w kołnierzu ramy wraz z odpowiednimi śrubami, które mają zakres regulacji od 15 mm do 50 mm, dzięki czemu mogą wypoziomować ramę włazu lub kraty, uwzględniając wysokość otaczającej nawierzchni oraz profil i nachylenie drogi. Włazy montuje się, stosując zaprawę cementową szybkowiążącą w stanie płynnym. Jak zapewnia firma producencka, instalator wykorzystuje optymalną ilość materiałów do osadzania, a kołnierz ramy jest całkowicie otoczony zarówno od dołu, jak i od góry, dzięki czemu płynna zaprawa po stwardnieniu tworzy jednorodną warstwę materiału.

Właz Rexess 2 gotowy do testów. Fot. Saint-Gobain PAM Właz Rexess 2 gotowy do testów. Fot. Saint-Gobain PAM

Realizacja w Piekarach Sląskich pokazała, że system INSTALL PLUS zdecydowanie przyśpiesza i bardzo ułatwia poziomowanie ramy włazu. Ponadto wyklucza błędy wykonawcze i przyśpiesza czas realizacji – potwierdził Jakub Niedzielski, właściciel firmy KomunalSystem z Gliwic.

Jak dodaje Saint-Gobain Pam, dla jednego klienta, wykonującego instalacje 400 włazów lub krat miesięcznie, użycie systemu oznacza oszczędność ponad 300 godzin pracy miesięcznie, co przekłada się na zmniejszenie kosztów i większe zyski.

Przeczytaj także: Saint-Gobain PAM rozwija logistykę. Nowy magazyn w Gliwicach

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia