3 mln zł na działania związane z likwidacją odorów w rejonie obiektów gospodarki ściekowej przeznaczyło w tym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie (MPWiK). Program ograniczania uciążliwości zapachowych jest tu realizowany od kilku lat. Ostatnia działania w jego ramach przeprowadzono m.in. w oczyszczalni ścieków Płaszów.
Zakład Oczyszczania Ścieków Kraków-Płaszów. Fot. wodociagi.krakow.pl
Od początku dekady w krakowskiej oczyszczalni zamontowano m.in. systemy filtracji powietrza. Powietrze z odorów oczyszczają filtry świecowe ze stali kwasoodpornej wraz z wentylatorami ssąco-tłoczącymi. Przeprowadzono także proces hermetyzacji. Poddano jej zagęszczacze grawitacyjne, stację termicznej utylizacji osadów oraz stację zlewną ścieków dowożonych, a niedawno – na przełomie roku – również kanał dopływowy, stację krat rzadkich i pompownię główną.
Do oczyszczania powietrza złowonnego użyte zostało urządzenie filtrosorpcyjne, które dzięki filtrom z wsadem z węgla aktywnego redukuje związki odorowe, uwalniane ze ścieków. Węgiel aktywny ma dobre właściwości sorpcyjne i katalityczno-utleniające. Zastosowane filtry pozwalają na oczyszczenie ponad 15 tys. m³ powietrza w ciągu jednej godziny. Powietrze zasysane spod przykrycia tłoczone jest do filtra za pomocą chemoodpornego wentylatora o mocy 22 kW. Uruchomienie instalacji spowodowało znaczne, odczuwalne ograniczenie występowania odorów w rejonie kanału dopływowego – podają Wodociągi Krakowskie.
W najbliższym czasie dezodoryzacji poddany zostanie zbiornik osadów zmieszanych w części osadowej oczyszczalni. MPWiK zamontuje tam przykrycia i biofiltr. Ponadto zniknąć mają uciążliwe zapachy z obszaru kolektora bieżanowskiego. Obecnie trwają prace projektowe dla zadania, którego celem jest montaż układu filtrów w rejonie punktu zlewnego.
Usuwanie odorów dotyczy nie tylko oczyszczalni ścieków w Krakowie-Płaszowie. Projekty dezodoryzacji zostały opracowane także dla pompowni „Wilga” i Żaglowa”. Oprócz tego zakupiono urządzenia pomiarowe do testów, które pozwolą określić skuteczność okresowego dawkowania preparatów chemicznych do wiązania siarkowodoru.
Przeczytaj także: Najstarszy zakład uzdatniania wody w Krakowie kończy 118 lat
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.