• Sieć wodociągowa w Nowej Dębie jest dezynfekowana
  • Zaplanowano pobranie kolejnych próbek
  • Woda dla mieszkańców dostarczana jest beczkowozami

Próbki wody w Nowej Dębie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu pobrał w ramach nadzoru sanitarnego. Jak powiedziała w niedzielę Polskiej Agencji Prasowej dr Małgorzata Michalska-Szymaszek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tarnobrzegu, w piątek zostali poinformowani o tym burmistrz Nowej Dęby, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, którzy podjęli natychmiastowe działania. Wodociąg jest przepłukiwany, dezynfekowany. 

Inspektor dodała, że już po poinformowaniu o sytuacji mieszkańców Nowej Dęby pobrano kolejne próbki. Z nieoficjalnych wyników badań na stacji uzdatniania wody wynika, że nie występuje już przekroczenie parametrów w zakresie grupy coli. Sytuacja się stabilizuje. Potrzeba czasu, żeby chlor zaczął działać – stwierdziła Michalska-Szymaszek, której zdaniem na taki stan wody wpływ mogły mieć obfite opady deszczu w ostatnich tygodniach i podniesienie się stanu wód gruntowych.


Kolejne próbki zostaną pobrane dziś (poniedziałek, 3 czerwca 2019 r.). Woda w Nowej Dębie może być używana tylko do celów sanitarnych. Z wodociągu korzysta 18 tys. odbiorców. Obecnie mieszkańcy gminy Nowa Dęba korzystają z wody z beczkowozów, dostarczana jest też woda w butelkach.

Nasze dalsze działania będą uzależnione od szczegółowych decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tarnobrzegu – napisano w piątek w komunikacie Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Dębie.

Przeczytaj także: Na piasku i wodzie – skomplikowana renowacja w Nowej Dębie