Szacujemy, że w ciągu doby będziemy mogli przerobić około 3 000 m³ ścieków. Oczyszczalnia będzie w stanie wchłonąć 25 ton ładunku węglowego na dobę. Parametry te znacznie przekraczają aktualne potrzeby naszego zakładu, jest to bowiem projekt przyszłościowy, gotowy na rozbudowę i rozwój naszej cukrowni – powiedział dyrektor naczelny zakładu Wojciech Wąs.

Oczyszczalnia ścieków ma przetwarzać materiał organiczny, który powstaje w procesie mycia buraka cukrowego, w wysokokaloryczny biogaz. Ten z kolei zostanie przetworzony w energię. Surowiec wykorzystany będzie do zasilania bieżących procesów technologicznych i ogrzewania.

Jak podkreśla Wąs, głównym celem inwestycji jest usunięcie uciążliwości zapachowych, które sprawiają dyskomfort mieszkańcom Strzelina. Do tej pory zmodernizowano już obieg wód spławiakowych, wybudowano osadnik radialny i zasadzono nowe pasy zieleni. Konieczna jednak okazała się także rozbudowa zakładu oczyszczania ścieków.

Inwestycja pochłonie 12 mln zł. Wykonawcą przedsięwzięcia jest firma BHU Umweltechnik. Prace nad rozbudową oczyszczalni potrwają do jesieni, a nowy blok uruchomiony ma być jeszcze w tym roku.

Przeczytaj także: Jak Wodociągi Krakowskie walczą z odorem osadów ściekowych?