W Polsce nasila się liczba pogodowych zdarzeń ekstremalnych, jak wichury, cyklony czy bardzo gwałtowne ulewy. Co prawda fachowcy są w stanie zaprojektować kanalizację, która poradzi sobie z dużą ilością wody opadowej, ale polskie miasta mają kłopot ze starymi rurociągami, które nie były budowane pod kątem aktualnych potrzeb.

Obecnie jednym z największych wyzwaniem dla miast, związanym ze zmianami klimatu, jest zmniejszenie ilości wód opadowych odprowadzanych bezpośrednio do kanalizacji. To podstawa rozwoju nowoczesnych systemów odwodnienia obszarów zurbanizowanych. Teoretycznie wymiana wielu kilometrów kanałów byłaby możliwa, ale pochłonęłoby to olbrzymie środki, dlatego retencja wód powinna być realizowana poprzez budowę dużej liczby urządzeń o niewielkich pojemnościach, zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie powierzchni nieprzepuszczalnych.
W Zakopanem, w dniach 4–6 września br., odbędzie się IV Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi (GWOR). W wydarzeniu udział weźmie dr hab. inż. Maciej Mrowiec, prof. nadzw. PCz, z Politechniki Częstochowskiej, który przedstawi wyniki działania podstawowych rozwiązań technicznych w zakresie lokalnego zagospodarowania wód opadowych w obrębie nieruchomości: niecek infiltracyjnych, zbiorników gospodarczego wykorzystania wody oraz zielonych dachów. W badaniach wykorzystano dane o opadach z 15 lat dla wybranych aglomeracji miejskich w Polsce.
Szczegółowe informacje na temat Konferencji GWOR oraz formularz rejestracyjny znajdziesz na stronie www wydarzenia.
Przeczytaj także: III Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi w Zakopanem [relacja]

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.