• Dobiega końca większa modernizacja oczyszczalni w Bełchatowie
  • Ograniczone zostanie powstawanie uciążliwych związków wonnych
  • Zakład będzie produkować energię na własne potrzeby

Oczyszczalnią ścieków w Bełchatowie zarządza „WOD.-KAN.” sp. z o.o. Obecnie stosowana fermentacja psychrofilowa osadu w dwóch otwartych basenach fermentacyjnych (OBF) jest przestarzała. W efekcie prowadzonej obecnie inwestycji zostanie zastąpiona fermentacją mezofilową w dwóch zamkniętych komorach fermentacyjnych. Nowy proces fermentacji odbywać się będzie w temperaturze około 36 stopni Celsjusza.

Tak prowadzony proces fermentacji osadów metodą beztlenową, jak napisano w komunikacie, pozwoli na ujęcie powstającego biogazu i skierowanie go do dalszej przeróbki w celu produkcji energii, zarówno elektrycznej, jak i cieplnej, która będzie wykorzystana na potrzeby własne oczyszczalni. Ponadto w znacznym stopniu zredukowane zostanie powstawanie uciążliwych związków wonnych.


Same roboty budowlane podzielono na cztery etapy. Czwarty potrwać ma najpóźniej do maja 2020 r. Potem nastąpi rozruch technologiczny instalacji, który potrwa osiem miesięcy. Zakończenie realizacji całego kontraktu zaplanowano na styczeń 2021 r. Budowa tej instalacji będzie kosztować ponad 18,8 mln zł netto, jednocześnie oznacza finał kilkuletniej modernizacji ciągu osadowego oczyszczalni w Bełchatowie.

Ścieki do oczyszczalni w Bełchatowie doprowadzane są siecią kanalizacji miejskiej oraz przez punkt zlewny ścieków dowożonych. To oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna. Średnia przepustowość projektowana wynosi 13 tys. m3/d (Qdśr), natomiast średniodobowe napływy ścieków z miasta wynoszą około 9 tys. m3/d.

Przeczytaj także: Nowa oczyszczalnia ścieków w Mławie w eksploatacji

Nowa oczyszczalnia ścieków w Mławie w eksploatacji

Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/2/56063,nowa-oczyszczalnia-sciekow-w-mlawie-w-eksploatacji © inzynieria.com