Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o budowie alternatywnego rurociągu, którym ścieki z lewobrzeżnej Warszawy zostaną przerzucone na prawy brzeg, aby trafiły do oczyszczalni Czajka - poinformował minister Michał Dworczyk po zakończeniu posiedzenia sztabu kryzysowego zwołanego przez Morawieckiego. Prezydent Warszawy cieszy się z faktu zaangażowania strony rządowej w konstruktywną pomoc.
Premier Morawiecki chce wybudować nowy rurociąg w kilka dni. Fot. KPRM
W zebraniu zwołanym przez szefa rządu w związku z awarią w Warszawie kolektorów oczyszczalni ścieków Czajka wzięli udział m.in.: minister środowiska Henryk Kowalczyk, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister zdrowia Łukasz Szumowski, wiceminister Anna Moskwa, Prezes Wód Polskich Przemysław Daca i główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.
Według premiera budowę alternatywnego, awaryjnego rurociągu uda się zrealizować w ciągu najbliższych dni.
Cieszę się, że rząd przyjął moje argumenty dotyczące współpracy. Na spotkaniu eksperci strony rządowej przyznali, że nie ma aktualnie poważnego zagrożenia bezpieczeństwa i wspólnie trzeba usunąć awarię. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco.
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) 30 sierpnia 2019
27 sierpnia br. awarii uległ jeden z kolektorów największej polskiej oczyszczalni, warszawskiej Czajki. Następnego dnia awaria przydarzyła się w drugim rurociągu.
Choć sytuacja w Warszawie jest stabilna, a jakość wody dostarczanej mieszkańcom bezpieczna, to skutki uszkodzenia systemu rurociągów mogą być odczuwalne w innych częściach kraju – powiedział po posiedzeniu sztabu kryzysowego Rafał Trzaskowski. Niestety wróciliśmy do sytuacji sprzed 2012 r., kiedy część stołecznych ścieków była odprowadzana bezpośrednio do Wisły.
W piątek przed południem do Płocka ma dotrzeć fala ścieków, które bezpośrednio do Wisły spuszczane są od środy w Warszawie. Mieszkańcy Płocka, obawiając się braków w dostawach wody, kupują tysiące litrów wody butelkowanej – w niektórych sklepach zaczęło jej brakować już w środę. Panikę podsycają także politycy, którzy widzą w awarii katastrofę ekologiczną.
Władze miasta jednak uspokajają. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski również przypomniał, że zanim w 2012 r. zmodernizowano oczyszczalnię Czajka, ścieki komunalne z dużej części Warszawy także trafiały bezpośrednio do Wisły. Radziliśmy sobie wówczas z tym i nikt nie ogłaszał stanu klęski żywiołowej. Trzeba było wodę uzdatniać, wykorzystując do tego odpowiednie technologie. Także dziś Wodociągi Płockie dysponują odpowiednimi technologami, aby skutecznie uzdatniać wodę dla mieszkańców – zapewnił prezydent Nowakowski.
Więcej na temat awarii napisaliśmy TUTAJ.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.