• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Awaria w Warszawie – w Płocku zaczyna brakować wody butelkowanej

Opublikowano: 29-08-2019 Źródło: UM Płock

W piątek przed południem do Płocka ma dotrzeć fala ścieków, które bezpośrednio do Wisły spuszczane są od środy w Warszawie. Mieszkańcy Płocka, obawiając się braków w dostawach wody, kupują tysiące litrów wody butelkowanej – w niektórych sklepach zaczęło jej brakować już w środę.


Wisła w Płocku. Fot. UM Płock Wisła w Płocku. Fot. UM Płock

Władze miasta jednak uspokajają. Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski przypomniał, że zanim w 2012 r. zmodernizowano oczyszczalnię Czajka, ścieki komunalne z dużej części Warszawy także trafiały bezpośrednio do Wisły. Radziliśmy sobie wówczas z tym i nikt nie ogłaszał stanu klęski żywiołowej. Trzeba było wodę uzdatniać, wykorzystując do tego odpowiednie technologie. Także dziś Wodociągi Płockie dysponują odpowiednimi technologami, aby skutecznie uzdatniać wodę dla mieszkańców – zapewnił prezydent Nowakowski, zdradzając najbardziej prawdopodobny scenariusz, który przewiduje miejscowa spółka wodociąga: przede wszystkim zwiększenie ilości ozonu i koagulantów, żeby tę wodę, która do nas przypłynie, skutecznie oczyszczać.


W Płocku wodę do picia pobiera się z dwóch źródeł. W 40% ze studni głębinowych, a 60% z Wisły. Wodociągi Płockie przygotowane są na sytuację, gdyby ostatecznie pojawiły się problemy z uzdatnianiem wody wiślanej. W takim przypadku mogą do 70% zwiększyć ilość wody pobieranej ze studni głębinowych. Prawdopodobnie skończyłoby się to zmniejszeniem ciśnienia wody w godzinach szczytu.

Od środy laboratorium spółki zwiększyło częstotliwość badań wody wiślanej na ujęciu Grabówka oraz wody uzdatnionej tłoczonej do sieci miejskiej. Dodatkowo próbki, na wniosek Sanepidu, ma też badać Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Co się stało w Warszawie?

Awarii uległ kolektor, który do Czajki odprowadza ścieki z lewobrzeżnej części stolicy. Spust ścieków to 3 m3/sekundę. Do awarii doszło w oddanym w 2012 r. tunelu o długości 1,3 km, którego fragment znajduje się 11 m pod dnem Wisły.

Źródło: inzynieria.com Źródło: inzynieria.com

W tunelu są dwa rurociągi (kolektory) o średnicy 1,6 m każdy. Kolektor A, podstawowy, awarii uległ we wtorek o godz. 5.50. Nieczystości od razu przekierowano do rezerwowego kolektora B, którego awaria wystąpiła w środę rano. Z tego powodu około godz. 8 rozpoczęto kontrolowany zrzut ścieków nieoczyszczonych do Wisły.

Przeczytaj także: Warszawa – będzie plan zmniejszenia wpływu ścieków do Wisły

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!