Partnerzy portalu

Nowoczesna sieć kanalizacyjna, czyli jaka?

Międzynarodowa Konferencja „Kanalizacja XXI w.”


Opublikowano: 10-09-2019 Źródło: inzynieria.com

Międzynarodowa Konferencja „Kanalizacja XXI w.” (10–11 września br.), którą zorganizował niemiecki Instytut Infrastruktury Podziemnej (IKT - Institut für Unterirdische Infrastruktur) z siedzibą w Gelsenkirchen, przyciągnęła do Niemiec delegatów z całego świata. Eksperci wezmą udział nie tylko w forum naukowym, ale też wspólnie będą świętować 25-lecie działalności Instytutu.


Kanalizacja XXI wieku. Fot. inzynieria.com Kanalizacja XXI wieku. Fot. inzynieria.com

Spotkanie rozpoczęli prelegenci z Australii, Indii i Niemiec, później wystąpili m.in. Irlandczycy, Brytyjczycy, Holendrzy czy Amerykanie. W tak różnorodnym kulturowo towarzystwie omawiane są najważniejsze wyzwania, przed którymi stają eksploatatorzy sieci wod-kan z całego świata.

Roland W. Waniek, dyrektor zarządzający IKT. Fot. inzynieria.com Roland W. Waniek, dyrektor zarządzający IKT. Fot. inzynieria.com

Roland W. Waniek, dyrektor Instytutu, zapowiada, że na uczestników czeka wiele niespodzianek.

Najważniejsze z podnoszonych kwestii to m.in. deszcze nawalne, susze, przeciążenia kanałów burzowych, problemy ze studzienkami kanalizacyjnymi.

Mówcy zajmują się też tematem adaptacji do zmian klimatu oraz podejmowanymi przez poszczególne kraje działaniami. Szczególnym projektem pochwalić się mogło właśnie IKT: Instytut jest obecnie bowiem w fazie realizacji niezwykłego projektu. Buduje laboratorium, w którym będzie wykonywać symulację opadów w skali 1:1. 

Uczestnicy wydarzenia pochylą się też nad sposobami przedłużenia życia sieci kanalizacyjnej: swoimi uwagami i dobrymi praktykami podzielą się przedstawiciele placówek w Szwecji oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Konferencja ma na celu wprowadzić myślenie o zarządzaniu kanalizacją w XXI w., zatem wśród tematów do dyskusji znajdą się też inteligentne rozwiązania sieciowe, roboty czy elektryczne pojazdy, które mogą być wykorzystywane w ramach eksploatacji i naprawy kanałów.

Goście będą też mieli okazję wziąć udział w wielu atrakcjach, takich jak na przykład wycieczka do kompleksu przemysłowego kopalni i koksowni Zollverein. Pierwszy szyb wydobywczy na terenie Zollverein stanął w 1847 r., a wydobycie węgla trwało tam nieprzerwanie od 1851 do 1986 r.

Jednocześnie, w dniach od 11 do 12 września odbywać się będzie niemiecki kongres dotyczący gospodarowania wodami opadowymi w kontekście deszczy nawalnych, StarkRegenCongress. Konferencja zgromadziła już ponad 300 uczestników.

Przeczytaj także: W jaki sposób zmniejszyć skutki deszczy nawalnych? Dyrektor IKT opowiada o innowacyjnym laboratorium

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!