Zakończono drążenie ostatniego odcinka 7,1-kilometrowego kanału wód kopalnianych w niemieckiej miejscowości Ibbenbüren. To ważny krok w kierunku zrównoważonego odwodnienia nieczynnych kopalń.

Za realizację odpowiada zespół JV Tunnel Ibbenbüren – Wayss & Freytag Ingenieurbau AG oraz ZÜBLIN – który wykorzystał dwie tarcze TBM typu Multi Mode firmy Herrenknecht, przystosowane do pracy w zmiennych warunkach geologicznych oraz przy dużym zróżnicowaniu ciśnienia wód gruntowych.
Jak poinformowała firma Herrenknecht, najważniejsze wyzwania w ramach tej inwestycji to m.in.: zmienne podłoże – od skał po wilgotne grunty, ograniczona średnica tunelu wynosząca 4,74 m, która wymusiła zastosowanie kompaktowych i zintegrowanych rozwiązań technicznych, a także dwutrybowy system wypełniania szczelin umożliwiający szybkie przełączanie między zaprawą a żwirem perłowym.
Podkreślono, że około 60% trasy zostało wypełnione żwirem perłowym, co pozwala na efektywny spływ wód kopalnianych do tunelu.
To przykład nowoczesnego podejścia do rekultywacji oraz budowy infrastruktury podziemnej w wymagających warunkach technicznych. Tunel został zaprojektowany w celu odprowadzania wód kopalnianych z obu pól eksploatacyjnych nieczynnej kopalni Ibbenbüren – zachodniego i wschodniego – do stacji uzdatniania w Gravenhorst.
Przeczytaj także: Koniec drążenia tunelu bazowego Brenner po stronie włoskiej

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.