W Warszawie trwa remont znajdujących się pod dnem Wisły kolektorów ściekowych. To część systemu przesyłającego nieczystości z lewobrzeżnej stolicy do oczyszczalni Czajka. Zadanie polega na wymianie dwóch 100-metrowych odcinków rur GRP na przewody stalowe. Zgodnie ze stanem na 18 października br., zamontowano już ponad 54 m nitki A oraz ponad 50 m nitki B.
Naprawa kolektorów w Warszawie. Fot. facebook.com/WodadlaWarszaw
- Prace w tunelu pod Wisłą trwają 24 godziny na dobę
- Naprawa ma potrwać do połowy listopada
- Warszawa będzie domagać się wypłaty odszkodowań
W stolicy pod dnem Wisły znajduje się fragment tunelu, w którym są dwa rurociągi o średnicy 1,6 m każdy. Kolektor A, podstawowy, awarii uległ 27 sierpnia br. o godz. 5.50. Nieczystości przekierowano do rezerwowego kolektora B, którego defekt wystąpił dzień później rano. Po kilkutygodniowych analizach okazało się, że uszkodzenia obu przewodów sięgają po 100 m.
Na początku października podpisano umowę z firmą Inżynieria Rzeszów S.A, która zajmuje się montażem stalowych rur. W ramach zlecenia należy też m.in. przeprowadzić próby szczelności rurociągów przed ich rozruchem.
Naprawa kolektorów pochłonie 23 mln zł netto. Pierwotnie zainstalowane w tunelu rurociągi znajdowały się w otulinie betonowej, a te zmodernizowane będą ustabilizowane konstrukcją stalową. Roboty prowadzone są 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.
Po wystąpieniu awarii rurociągu B podjęto decyzję o spuście ścieków nieoczyszczonych do Wisły (3 m3/sekundę). W celu zatrzymaniu zrzutu, kilka tygodni przed podpisaniem umowy na naprawę kolektorów, zdecydowano się na budowę mostu pontonowego, na którym ułożono bypass przesyłający ścieki do Czajki. Z uwagi na fakt, że most pontonowy musi zostać rozebrany przed zimą, naprawa kolektorów ma potrwać do połowy listopada. Budowa awaryjnej instalacji kosztowała 41 mln zł. Środki pochodziły z budżetu państwa, a za budowę odpowiadały Wody Polskie.
Układ przesyłowy pod Wisłą. Źródło: MPWiK Warszawa
Władze Warszawy dodatkowo postanowiły też, że na wypadek gdyby remont kolektorów pod dnem Wisły z jakichś przyczyn przedłużał się, w ramach kolejnego zadania wybudowany zostanie osobny rurociąg pod rzeką. Koncepcja jest obecnie uzgadniana z ekspertami. O kolejnych ustaleniach będziemy informować na bieżąco – poinformowało nas biuro prasowe MPWiK Warszawa.
Wszystkiego o awarii kolektora w Warszawie dowiesz się z naszego serwisu specjalnego TUTAJ.
Przeczytaj także: Akcja ratowania Wisły – jak poradzono sobie w Warszawie?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.