• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Awaria w Warszawie: montaż rur w tunelu pod Wisłą zakończony

Opublikowano: 08-11-2019 Źródło: MPWiK Warszawa,inzynieria.com

Kończy się remont kolektorów pod dnem Wisły w Warszawie. Polega głównie na montażu, w miejscu wystąpienia awarii przewodów GRP, dwóch nowych stalowych rur DN1600 o długości 100 m każda. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) poinformowało, że „odtwarzanie rur stalowych w obydwu rurociągach zostało zakończone”.


Awaria kolektorów w Warszawie. Fot. MPWiK Awaria kolektorów w Warszawie. Fot. MPWiK
  • Koszt naprawy kolektorów to 23 mln zł netto
  • Wkrótce przeprowadzone będą próby szczelności
  • Przesył ścieków wznowiony ma zostać 15 listopada br.

Zainstalowane odcinki rur stalowych mają długość od 2 m do 3 m, ważą do 2 ton. Rurociąg zamontowano na konstrukcji wsporczej, poszczególne segmenty łączono metodą spawania od wewnątrz oraz dodatkowo za pomocą opasek zewnętrznych. Transport rur i pozostałych elementów odbywał się poprzez komorę wyjściową syfonu, gdzie zainstalowano suwnicę, za pomocą której rury podawano na poziom tunelu. Następnie, już w tunelu, znajdującym się 11 m pod dnem Wisły, wózkiem transportowym elementy przewożono na miejsce montażu.


Obecnie trwa m.in. konserwacja starego odcinka z rur GRP. Kolejnym krokiem będą próby szczelności i rozruchu układu przesyłowego do oczyszczalni Czajka. Jak poinformowało MPWiK, w celu przeprowadzenia ciśnieniowych prób szczelności rurociągi zostaną napełnione wodą, co potrwa do trzech dni, a następnie etapami będzie zwiększane ciśnienie hydrauliczne w rurach.

Ścieki naprawionym kolektorem mają popłynąć 15 listopada br. Wtedy też powinna zacząć się rozbiórka mostu pontonowego, na którym ułożono awaryjny rurociąg. Naprawa kolektorów pochłonie 23 mln zł netto.

Układ przesyłowy pod Wisłą. Źródło: MPWiK Warszawa Układ przesyłowy pod Wisłą. Źródło: MPWiK Warszawa

Przypomnijmy, że w stolicy pod dnem Wisły znajduje się fragment tunelu, w którym są dwa rurociągi o średnicy 1,6 m każdy. Kolektor A, podstawowy, awarii uległ 27 sierpnia br. o godz. 5.50. Nieczystości przekierowano do rezerwowego kolektora B, którego defekt wystąpił dzień później rano. Uszkodzenia obu przewodów sięgnęły po 100 m. W efekcie awarii zdecydowano się na zrzut ścieków nieoczyszczonych do Wisły. Zrzut zatrzymano po niespełna dwóch tygodniach, kiedy gotowy był rurociąg tymczasowy.

Wszystkiego nt. tej awarii dowiesz się z naszego serwisu specjalnego AWARIA KOLEKTORA W WARSZAWIE

Zobacz także: Naprawa kolektorów pod Wisłą w Warszawie – zdjęcia

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!