Jak mówi dr inż. arch. krajobrazu Łukasz Dworniczak ze Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, wiele miast wprowadza prawo lokalne oraz narzędzia finansowe promujące retencję wód. Istotne jest, aby retencjonować wody opadowe przed odbiornikami deszczówki. Mam tu na myśli różne formy zieleni urządzonej oraz ukształtowanie terenu w taki sposób, aby wody mogły wsiąkać do gruntu. Rozwiązania te są najtańsze i jednocześnie najbardziej przyjazne naturze. Dopiero w drugiej kolejności powinniśmy inwestować w różnego rodzaju urządzenia i obiekty zatrzymujące wody opadowe – wyjaśnia.

We Wrocławiu, w dniach 28–29 listopada br., Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu zorganizuje szkolenie i warsztaty pn. „Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi”. Wydarzenie jest skierowane do projektantów różnych specjalności (urbanistów, architektów, architektów krajobrazu i projektantów sieci sanitarnych) oraz urzędników i zarządców terenów. Ma na celu zapoznanie uczestników ze współczesnymi trendami i standardami w gospodarowaniu wodami opadowymi. Przedstawimy sposoby gospodarowania wodą opadową w skali miast i osiedli w kontekście współczesnych wyzwań adaptacji miast do zmian klimatu. Omówimy również innowacyjne rozwiązania, które można realizować w powiązaniu z zabudową budynkami o różnych funkcjach. W ramach warsztatów będziemy pracowali w interdyscyplinarnych grupach, abyśmy mogli wymieniać się doświadczeniami i wspólnie rozwiązywać zadane problemy – mówi Łukasz Dworniczak.

Prowadzącym będzie m.in. Mariusz Hermansdorfer, który realizował projekty dla takich miast, jak Wolfsburg, Neu-Ulm, Frankfurt, Stuttgart, Darmstadt, Düsseldorf, Walldorf, Neckarsulm Kopenhaga, Odense, Wiedeń, Stambuł, Singapur, Bangladesz, San Francisco, Abuja, Pekin, Xiongan, Tokio, Jyvaskyla. We Wrocławiu zaprezentuje rozwiązania, jakie zostały wcielone w życie w niektórych z nich.

Wszystkiego o szkoleniu można dowiedzieć się na stronie Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu.

Dr inż. arch. krajobrazu Łukasz Dworniczak wziął udział w tegorocznej, organizowanej przez Wydawnictwo INŻYNIERIA, Konferencji „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi” (GWOR). Zaznaczył wtedy, że powinniśmy wdrażać proste i tanie rozwiązania z zakresu małej retencji, takie, jak: ogrody deszczowe, muldy chłonne, beczki na deszczówkę lub rozszczelnienie powierzchni utwardzonych. Są one możliwe do realizacji praktycznie we wszystkich rodzajach przestrzeni publicznej. Jednocześnie warto eksperymentować z technologiami podnoszącymi jakość warunków siedliskowych dla drzew na terenach zurbanizowanych – powiedział.

Przeczytaj także: Gospodarowanie deszczówką: wyzwanie, które musimy podjąć wszyscy