W ramach projektu „Modernizacja oczyszczalni ścieków Kapuściska – II etap oraz wykonanie inteligentnego systemu zarządzania sieciami wod-kan” węzeł osadowy zostanie dostosowany do poziomu wpływających nieczystości, dojdzie też do poprawy procesu oczyszczania ścieków i zwiększenia produkcji biogazu do wytwarzana czystej energii.
Oczyszczalnia ścieków w Kapuściskach. Fot. PTB Nickel
- Koszty modernizacja oczyszczalni ścieków Kapuściska w Bydgoszczy wyniosą około 99 mln zł
- Inwestycja ma się zakończyć zimą 2021 r.
- Efektem prac mają być m.in. poprawa procesu oczyszczania ścieków i zwiększenie produkcji energii z biogazu
W trakcie prac zostaną wymienione na nowe wszystkie urządzenia do odwadniania, pompy i mieszadła, a także instalacje technologiczne. Wykonawca zainstaluje także nowe komory fermentacyjne, uzupełniając ich stan. Dzięki temu oczyszczalnia uzyska hermetyzację nieprzyjemnych zapachów, dokuczliwych dla mieszkańców. Projekt ma też doprowadzić do zwiększenia produkcji biogazu i wykorzystania go na potrzeby oczyszczalni Kapuściska. Wzrośnie ilość wytwarzanej energii odnawialnej, a tym samym zmniejszy się wpływ obiektu na środowisko.
Ponadto wszystkie obiekty budowlane będą poddane modernizacji poprzez ocieplenie, wymianę pokryć dachowych, stolarki okiennej. Obiekty technologiczne zostaną oczyszczone. Po realizacji tego projektu, oczyszczalnia ścieków będzie jak nowa w całym jej zakresie. Planowane zakończenie prac to zima 2021 r. Ważnym elementem będą także systemy energetyki i systemy automatyki. Na nowy zostanie wymieniony system zasilania i sterowania oczyszczalni. Sterowanie to sedno optymalnego działania. Poprzez urządzenia sterujące można osiągnąć ogromne korzyści m.in. zwiększyć efektywność pracy oczyszczalni poprzez właściwie monitorowanie i sterowanie urządzeniami – informuje UM Bydgoszcz.
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja (MWiK) w Bydgoszczy sp. z o.o. uzyskały dla projektu o wartości około 99 mln zł dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w wysokości około 49 mln zł. Realizacją przedsięwzięcia zajmuje się konsorcjum spółek MCC S.A. z Chodeczy, Molewski sp. z o.o. z Włocławka oraz PTB Nickel Technologia sp. z o.o. z Suchego Lasu. Stroną umowy jest firma Chemwik sp. z o.o. należąca do MWiK.
Przeczytaj także: Małopolska: budowa 50 km sieci wod-kan
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.