• Gdański projekt przeciwpowodziowy kosztuje ponad 131 mln zł
  • Trwa budowa kanalizacji deszczowej, powstały zbiorniki retencyjne
  • Jednocześnie miasto przebudowuje układ drogowy

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG) nadzoruje roboty realizowane w ramach projektu „System gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – miasto Gdańsk”. Obejmuje on inwestycje przeciwpowodziowe w obszarach zlewni rzeki Strzelinki (w tym kanalizacja deszczowa dla Osowy, zbiornik Osowa II i odwodnienie Kokoszek), zlewni potoku Strzyża (zbiornik Jaśkowa Dolina i kanalizacja deszczowa osiedla Strzyża), zlewni kolektora Kołobrzeska (kanalizacja deszczowa w rejonie ul. Grottgera) i zlewni potoku Siedlickiego (zagospodarowanie wód z terenu cmentarza św. Franciszka) – czytamy w komunikacie.

Na ul. Koziorożca trwa budowa kanalizacji deszczowej metodą mikrotunelingu. Jednocześnie budowany jest układ drogowy. Z kolei na ul. Zeusa kanalizacja deszczowa jest już ukończona, układane są natomiast krawężniki.

Wraz z działaniami przeciwpowodziowymi, na ul. Koziorożca (odcinek od ul. Nowy Świat do ul. Jednorożca) prowadzone są roboty drogowe – powstają m.in. jezdnia szeroka na 6 m, dwa z sześciu zaplanowanych rond. Od ul. Nowy Świat do ul. Junony powstaną chodniki i ciąg pieszy dopuszczający ruch rowerowy.


W ramach inwestycji układana jest też instalacja wodociągowa, kanalizacja deszczowa, gazowa i teletechniczna. Wzdłuż ul. Koziorożca pojawią się elementy małej architektury i oświetlenie uliczne. Roboty prowadzone są również na ul. Zeusa, na odcinku od ul. Junony do Nowego Świata. Także mieszkańcy tej ulicy zyskają nie tylko nową nawierzchnię jezdni o szerokości 5,5 m i chodniki, ale także kanalizację deszczową i oświetlenie – informuje DRMG.

W ramach projektu zbudowano już zbiorniki retencyjne Osowa II oraz Strzelniczka II, 1600 m ul. Nowy Świat z kanalizacją deszczową. Taką kanalizację wybudowano też wzdłuż ul. Keplera.

Koszt całego przedsięwzięcia przekracza 131 mln zł, z czego ponad 80 mln zł to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Inwestycję prowadzi spółka Strabag. Zakończenie zaplanowano na grudzień 2020 r.

Przeczytaj także: ARiMR dofinansuje rolnicze projekty nawadniania gospodarstw