• Stara oczyszczalnia nie może już przyjąć więcej ścieków
  • Do systemu podłączonych zostanie 1000 nowych gospodarstw

Realizacja tego zadania stanowi podstawę do rozbudowy kanalizacji na terenie całej gminy. Budowa oczyszczalni zabezpieczy mieszkańców na długie lata – podkreśla wójt Piekoszowa Zbigniew Piątek. Nowa oczyszczalnia jest konieczna z uwagi na zły stan komór reaktorów obecnie istniejącego zakładu oraz, będące następstwem braku zbiornika buforowego, okresowe przeciążenia hydraulicznie ściekami surowymi.

Jak dodaje Ryszard Gliwiński, prezes WFOŚiGW w Kielcach, brak nowej oczyszczalni mógłby w przyszłości skończyć się katastrofą ekologiczną. Unijne środki na tego typu inwestycje już się skończyły. Stąd postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców i wspomóc gminę w realizacji tego zadania – mówi Ryszard Gliwiński. Te prawie 29 mln zł to preferencyjna pożyczka, umarzalna w 30%.


W ostatnich latach gmina mocno się rozwija, tymczasem istniejąca oczyszczalnia w Piekoszowie nie jest w stanie przyjąć więcej ścieków. Poza tym stan reaktorów biologicznych nie pozwala na uzyskanie parametrów oczyszczonych ścieków, określonych w pozwoleniu wodno-prawnym. Realizacja tego zadania przede wszystkim przyczyni się do ochrony zasobów wód podziemnych na terenie gminy Piekoszów, z których przecież wszyscy chcemy korzystać – wyjaśnia wójt Piątek. Dzięki nowej oczyszczalni z systemu kanalizacyjnego będzie mogło skorzystać tysiąc nowych gospodarstw. Nowoczesna oczyszczalnia to dziś podstawa rozwoju zarówno budownictwa mieszkaniowego, jak i przedsiębiorczości – dodaje wójt.

Zgodnie z planami, oczyszczalnia ma być gotowa do końca 2023 r. Na razie powstaje dokumentacja techniczna.

Gmina Piekoszów znajduje się w powiecie kieleckim, na zachodnim skraju Gór Świętokrzyskich, w widłach rzek Bobrzy i Łososiny.

Przeczytaj także: Warszawa. Spalarnia w Czajce będzie mieć nowe rekuperatory